Kada laikas pirkti? Grafikai, žvakės ir techninės analizės pagrindai
Šiame straipsnyje sužinosite:
- Kodėl svarbu išlaukti palankaus meto pirkimui;
- Kas yra žvakių grafikai ir kaip jais naudotis;
- Kaip techninės analizės pagrindai padeda turėti strategiją ir jos laikytis;
- Sužinosite paprastą, bet efektyvią pirkimo ir pardavimo strategiją bulių rinkos metu.
Įvadas
Įsivaizduokime, kad pasirinkote dominantį projektą. Atlikote savo namų darbus: nuodugniai išanalizavote viską, ką pavyko rasti apie projektą bei jo komandą, išsiaiškinote žetonų ekonomikos (tokenomics) niuansus, o soc. medijos kanaluose įgyta informacija nesukėlė jokių abejonių ir sudėjo visus taškus ant „i”. Pajaučiate, jog projektas atitinka Jūsų kriterijus ir norite įsigyti jo žetonų. Visgi ar sėkminga fundamentali analizė reiškia gerą progą pirkti? Toli gražu ne visada.
Kodėl svarbu žinoti ne tik ką, bet ir kada pirkti?
Prisiminkime 2017-uosius ir jų garsiąją bulių rinką. Jei jau skaitote šį straipsnį ir apskritai domitės kriptovaliutomis, didelė tikimybė, jog bitkoino pagrindais, verte ir svarba neabejojate. Neabejojo ir tie, kas 2017-ųjų gruodį nusipirko monetų rekordinėse kainų aukštumose. Ir iš esmės jie neklydo: šiandien tokia investicija jau atsipirko trigubai. Visgi keletas niuansų:
- Koks procentas tokių pirkėjų turėjo vadinamas deimantines rankas ir 3 ilgus metus išlaikė savo portfelį nepardavę „į riebų minusą”?
- Kiek daug toks FOMO (fear of missing out) paremtas pirkinys kainavo netiesiogiai, nerealizuotų galimybių (opportunity cost) pavidalu?
Žmonės, o ypač naujesni rinkoje, dažnai nori tiesiog… Pirkti. Ne taip svarbu ką ar kada. Svarbu PIRKTI. Kuo greičiau! Kaip ir parduotuvinio shoppingo manijos metu, perkant į kraują plūsta dopaminas – hormonas, vadinamas malonumų hormonu. Jis išsiskiria, kai susiduriame su kažkuo nauju, nepažįstamu ir ieškome pasitenkinimo (instant gratification). Vis dėlto norėdami išlikti racionalūs ir, galų gale, sėkmingi investuotojai, šį laikiną emocijų antplūdį turime nuslopinti. Reikia suprasti: kad ir kaip patiktų projektas, pirkti aklai niekada nėra gera idėja. Net jeigu kalba eina apie ilgalaikę investiciją į bitkoiną. Grubiai tariant – jei jaučiate stiprų emocinį „niežulį” išsigandus pardavinėti ar užvaldytam godumo pirkti dar ir dar, dažnu atveju pasielgti priešingai bus racionalesnis sprendimas. Kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų.
Nepasidavus emocijoms ir geriau pasirinkus pirkimo tašką, turėsime didelį pranašumą:
- Akivaizdu – už tą pačią sumą nusipirksime daugiau kriptovaliutos. Praėjus vos 2 mėnesiams po 2017 m. burbulo sprogimo, bitkoiną buvo galima įsigyti tris kartus pigiau;
- Investicija greičiau atneš pelną. Nedažnas investuotojas yra nusiteikęs laukti 1000 dienų vien tam, kad portfelis sugrįžtų bent į pradinę vertę. Motyvacija taip pat yra labai svarbi dedamoji ir kuo greičiau sulaukiame teigiamų rezultatų, tuo lengviau ją palaikyti;
- Meškų rinkos periodais psichologiškai yra daug lengviau hodl’inti savo monetas patiriant kelių ar keliolikos, o ne kelių dešimčių procentų minusą. Žmonės vis dėlto yra emocionalios būtybės, o panika šioje sferoje – dažna itin prastų sprendimų priežastis.
Norėdami tai įgyvendinti praktikoje, be žvilgsnio į kainos grafiką neapsieisime. Tačiau nėra ko bijoti – tame nėra nieko sudėtingo. Jeigu žinome, ko ieškome.
Techninės analizės pradmenys
Sekdami kainų grafikus mes pirmiausia siekiame pagerinti rizikos / atlygio santykį savo naudai. Tikslas nėra „pagauti” kiekvieno žemiausio kainos taško pirkimui ir aukščiausio pardavimui. Tai nėra įmanoma, o jei kartais ir pavyksta – „kaltę” reiktų priskirti labiau sėkmei nei išskirtiniams techninės analizės (TA) įgūdžiams. You can’t time the market.
Užbėgdamas įvykiams už akių noriu pabrėžti, kad tiek šis straipsnis, tiek visas tinklaraštis nėra orientuoti į patyrusius trader’ius. Vis dėlto, žalią supratimą apie grafikų skaitymą dėl aukščiau minėtų priežasčių yra būtina turėti net ir ilgalaikiams investuotojams (hodleriams).
Kur sekti grafikus?
https://www.tradingview.com/ tinklapyje rasime visų populiarių monetų ar žetonų kainų grafikus. Greičiausias būdas į juos patekti – paieškoje įvesti dominančio projekto trumpinį (ticker’į), pvz. link ir pridėti raidę „u”, jei norime stebėti kainos kitimą dolerio atžvilgiu. Būtent doleris yra populiariausia „palyginamoji” FIAT valiuta, todėl duomenų turėsime daugiausiai.
Įvedę trumpinį į paieškos laukelį, pamatome sąrašą keityklų, iš kurių bus paimti mums reikalingi duomenys. Nesuklysite pasirinkę bet kurią iš populiariausių, bet aš šiame pavyzdyje naudosiu LINKUSDT grafiką iš Binance keityklos.
Sekančiame puslapyje spauskite FULL FEATURED CHART. Sveikinu – patekote į Chainlink žetono kainos žvakių grafiką (dolerio atžvilgiu).
Trumpai apie žvakes ir jų grafikus
Mūsų atveju, juos naudosime kripto monetų ar žetonų kainų ir jų pokyčių sekimui. Kaip sako pats pavadinimas, grafikai yra sudaryti iš žvakių – vienetų, vizualiai nusakančių, kaip kito kaina per pasirinktą laiko tarpą.
Žvakės yra dviejų rūšių:
- Bulių
- Meškų
Ir vienos, ir kitos yra sudarytos iš kūnų (bodies) ir spyglių (wicks).
Kūnai parodo, kokia buvo monetos kaina kai žvakė „atsidarė” (susiformavo) ir kokia – užsidarymo metu (praėjus nustatytam laiko tarpui).
Iš spyglių galime matyti, kokios buvo pasiektos aukščiausia ir žemiausia kainos per žvakės laikotarpį.
Dvi viena šalia kitos esančios žvakės visuomet yra tarpusavyje susijusios – vienos žvakės uždarymo kaina bus kitos atsidarymo taškas.
Taip per ilgą laikotarpį susiformuoja grafikai, kuriuose atsispindi ilgalaikė kainos istorija. Joje slypi investuotojų nusiteikimas (sentiment), emocijos, psichologija, prognozės bei makro-ekonominiai veiksniai. Su laiku grafikuose išryškėja svarbūs kainų lygiai bei tam tikros formacijos (patterns), iš kurių galima spręsti, kokia kryptimi toliau judės kainos.
Dėl šios priežasties grafikai yra pagrindinis darbo įrankis techninėje analizėje. Ją pasitelkus, vertinamas istorinis kainos judėjimas. Tuomet daromi gauta informacija pagrįsti spėjimai: pigs ar brangs kriptovaliuta artimoje ateityje.
Pažintis su pirmaisiais techninės analizės įrankiais
Grįžkime į LINK/USDT grafiką tradingview portale:
Jei anksčiau neteko turėti nieko bendro su grafikais, pirminis vaizdas gali kiek išgąsdinti. Daug įvairiausių pasirinkimų, mygtukų ir indikatorių.
Visgi nerimauti neverta, nes pačiai pradžiai mums užteks vos kelių įrankių, o ir Roma juk per naktį nepasistatė.
- 1-uoju numeriu pažymėtame langelyje pasirinksime laiko tarpą, kurį apims viena žvakė. Aukščiau pateiktame pavyzdyje matote W raidę (nuo žodžio weekly). Tai reiškia, kad viena žvakė parodo, kaip kaina kito savaitės bėgyje. Patarčiau visuomet analizę pradėti nuo ilgo laikotarpio žvakių, pvz. savaitinių ar dieninių. Taip susidarysime gerokai aiškesnį vaizdą apie tai, kaip aukštai ar žemai bendrame kontekste yra esama kaina.
- Skaičiumi 2 pažymėtame skyriuje rasime įrankį tiesėms brėžti. Jį ir naudosime ieškodami palaikymo / pasipriešinimo zonų.
- 3-čias numeris yra liniuotė, naudojama pamatuoti dominantį laiko tarpą (horizontaliai) ar kainos pokytį (vertikaliai).
Kol kas, tai viskas, ko mums reikia.
Palaikymas ir pasipriešinimas
Tai vienos svarbiausių sąvokų, kai kalbame apie techninės analizės pradmenis.
Palaikymas (support) – lygis kainų grafike, kurį pasiekus tikėtina, jog kaina nustos kritusi;
Pasipriešinimas (resistance) – lygis kainų grafike, kurį pasiekus tikėtina, jog kaina nustos kilusi.
Šie lygiai susiformuoja dėl atviros rinkos dėsnių. Teoriškai, monetos kainai krentant, jos paklausa auga. Taip pasiekiamas taškas, kai galų gale nuperkama daugiau negu parduodama = kaina „atšoka” aukštyn nuo palaikymo zonos. Ir priešingai: kainai kylant, vis daugiau prekiautojų suinteresuoti išsiparduoti ir realizuoti pelną. Kažkuriuo metu parduodama daugiau negu nuperkama ir kaina taip „numušama” nuo pasipriešinimo juostos žemyn.
Pamėginkime paanalizuoti mūsų pavyzdį:
Kaip matome, galime gana nesunkiai identifikuoti keletą kainų lygių, kuriuose suaktyvėja pirkėjai arba pardavėjai, taip sukurdami palaikymo arba pasipriešinimo zonas. Atkreipkite dėmesį, kad kai pasipriešinimas būna galiausiai „pramušamas”, anksčiau ar vėliau jis būna išbandomas jau kaip naujas palaikymo lygis. Meškų rinkos atveju dažnai būna priešingai: kainai neatlaikius pardavimų spaudimo ir nukritus žemiau palaikymo juostos, vėliau ta pati juosta veikia kaip pasipriešinimas.
To žinoti pakanka norint suformuluoti labai paprastą, tačiau efektyvią ilgalaikio investavimo mini-strategiją:
Pirkti reiktų kuo dažniau tuomet, kai kaina yra ant arba arti palaikymo zonos, o parduoti – kainai artinantis prie stipraus pasipriešinimo.
Ši paprasta taisyklė puikiai dera su turbūt visiems girdėta mantra: buy low sell high. Pirkdami ties palaikymo lygiais, praktiškai visuomet įeisime į rinką laikino smukimo (dip) metu, kai mažiau besidomintys investuotojai jau pradeda panikuoti. O parduosime tuomet, kai kiti darysis pernelyg godūs. Svarbu paminėti, kad šis pavyzdys galioja bulių rinkos metu.
Itin reikėtų stengtis vengti priešingo varianto, kuris, paradoksalu, nutinka dažniausiai. Kainoms krentant, žmonės panikuoja ir parduoda pačioje apačioje, ant palaikymo ribos, o prisiperka pilnus maišus monetų „ant” lokalaus pasipriešinimo. Iš čia ir atsiranda nusiskundimai, kurie skamba maždaug taip: „Vos tik ko nors nusiperku, kaina būtinai turi smigti žemyn. Ir taip visada :(.”
Išvada
Pasinaudoję šiais patarimais ir apjungę kruopščią fundamentalią analizę su techninės analizės pagrindais, jau būsite priekyje daugumos kitų investuotojų, perkančių / parduodančių aklai. Ne tik pasirinksite solidžius, kokybiškus ir perspektyvius projektus, bet ir įsigysite jų monetų strategiškai tinkamu laiku. Taip iš tiesų investuosite, o ne žaisite kazino.
Turėdami aiškią, objektyviais duomenimis, o ne emocijomis paremtą strategiją ir jos laikydamiesi, pašalinsime didelę dalį nereikalingo abejonių „triukšmo”.
Rinka visada apdovanoja kantrius investuotojus. Kaip ir realiame, taip ir kripto pasaulyje egzistuoja gravitacija: kas pernelyg aukštai pakyla, anksčiau ar vėliau turės nusileisti žemyn. Todėl tiek vertų dėmesio projektų, tiek gerų progų investuoti bus visuomet. Tereikia išjungti emocijas ir išlaukti savųjų.
*PASTABA. Visa šiame puslapyje talpinama informacija yra edukacinio pobūdžio ir nėra finansinis patarimas. Už savo lėšas esate atsakingi tik Jūs patys.
4 thoughts on “Kada laikas pirkti? Grafikai, žvakės ir techninės analizės pagrindai”