Kaip investuoti į kriptovaliutas bulių rinkos metu? I dalis
Įvadas
Skirtingai nei gali pasirodyti iš šalies, investavimas į kriptovaliutas nėra pasivaikščiojimas parke. Ypač tai galioja meškų rinkos metu, kuomet kainos turi tendenciją kristi. Tokiu metu vieninteliai keliai į pelną yra:
a) išmokti vadinamo short’inimo subtilybių, o tai reikalauja gilaus žinių bagažo, spekuliavimo patirties ir daug laiko. Tačiau ir tuomet ne visi spekuliantai gali tikėtis sėkmės;
b) kantriai supirkinėti kriptovaliutas ir laukti geresnių laikų.
Gera žinia ta, kad tie geresni laikai anksčiau ar vėliau ateina. Vidutiniškai kas ~3 metus kriptovaliutų žemę sudrebina buliai, atnešdami santykinai lengvesnio pelno progą net ir ne itin įgudusiems investuotojams. Tai šansas visiems, tikintiems kriptovaliutomis, turintiems lašelį kantrybės ir skiriantiems šiek tiek laiko bei pastangų gerokai pagerinti savo finansinę situaciją. Būtent tokia tendencija vyrauja ir šiandien.
Visgi net ir kainų kilimo metu, darant „bet ką”, o sprendimus grindžiant vien emocijomis, galima prarasti pinigus. Norint to išvengti, reikia turėti aiškią strategiją bei vadovautis principais, kurie padidins šansus pasiekti sėkmę.
Nepamirškime, kad kriptovaliutos – nulinės sumos žaidimas: kiekvienam laimėtojui turi būti pralaimėtojas.
Atsižvelgdami į šiuos principus ir patarimus, turėsite gerokai didesnį šansą būti teisingoje barikadų pusėje.
1. Turėkite kapitalo valdymo strategiją
Tai itin individualus klausimas ir visiškai priklauso nuo Jūsų finansinės situacijos, rizikos toleravimo, patirties, žinių bagažo ir kitų aplinkybių. Vis dėlto bendros gairės būtų tokios:
- Jei Jūsų kapitalas fiksuotas ir neturite galimybės periodiškai jo pildyti šviežiais įnašais, turite elgtis itin pamatuotai. Nepulkite pirkti stačia galva, sulaukite kainų smukimo. Jie – neišvengiama rinkos dalis ir anksčiau ar vėliau nutinka visada. Net ir sulaukę savo progos, jokiu būdu vienu ypu neišleiskite visų turimų lėšų: retai kada pavyksta nusipirkti kriptovaliutų pačioje kainos „apačioje”. Tai reiškia, kad dažnai turėsite dar geresnių progų. Tam, kad galėtumėte jomis pasinaudoti (tai yra labai svarbi sėkmingo investavimo dalis), Jums reikės turėti laisvo kapitalo, kuriuo galėtumėte disponuoti. Bendrai, turint ribotą fiksuotą pradinį kapitalą, Jūsų prioritetas yra jį saugoti, taigi reikės ieškoti progų kuo geresniu rizikos/atlygio santykiu.
- Jei galite sau leisti periodiškai pildyti kapitalą – galioja tie patys patarimai, tačiau turėsite pagrindo šiek tiek daugiau rizikuoti. Jums nebėra taip kritiškai svarbu sulaukti idealios progos pirkiniui, kadangi nuolatos pildant portfelį turėsite progą susimažinti vidutinę pirkinio kainą.
Ir vienu, ir kitu atveju svarbiausia yra neskubėti, į rinką įeiti periodiškai ir visuomet prisiminti apie DCA. Tai viena efektyviausių investavimo strategijų. Galiausiai: neinvestuokite pinigų, kurių negalite sau leisti prarasti.
2. Teisingai subalansuokite portfelį
Čia taip pat labai plati tema, kuriai būtų galima paskirti atskirą straipsnį. Tačiau kertiniai momentai būtų šie:
- Didžiausią portfelio dalį turėtų sudaryti saugiausios kriptovaliutos: bitcoin ir ethereum. Kuo didesnę dalį šios monetos užims portfelyje, tuo (santykinai) saugiau jausitės ir ramiau miegosite. Jei esate visiškas naujokas, gera pradžia būtų ties tuo portfelį ir apriboti, bent jau kol neįgysite daugiau žinių bei patirties. Tuomet galima „kolekciją” papildyti alternatyviomis monetomis. Pavyzdžiui, 80% Jūsų kriptovaliutų galėtų sudaryti bitcoin ir ethereum, o 20% – stiprūs altkoinai. Esmė – kuo didesnę dalį sudaro altkoinai, tuo portfelis skaitosi rizikingesnis, o jo vertės svyravimai – didesni.
Priedo, galite manipuoliuoti BTC ir ETH santykiu. Jei rinkoje vyrauja vadinamasis altkoinų sezonas, kurio metu alternatyvios monetos savo verte auga sparčiau už bitkoiną – labiau apsimokėtų didesnę dalį lėšų investuoti į ethereum. Priešingu atveju, augant bitkoino dominavimo procentui, didžiausią portfelio dalį turėtų sudaryti būtent BTC.
Plačiau apie kriptovaliutų rinkos ciklus ir ką tai reiškia investuotojams skaitykite čia: kriptovaliutų rinkos ciklai ir bitkoino dominavimo procentas. - Jei nusprendėte investuoti į altkoinus, neprisipirkite jų pernelyg daug. Prisiminkite, kad altkoinai perkami tam, kad per tam tikrą laiko tarpą atneštų daugiau pelno nei bitkoinas ar etheris. Šią užduotį ilguoju laikotarpiu sugeba įvykdyti tik nedidelė dalis alternatyvių monetų. Todėl turėdami, pavyzdžiui, 1000$ vertės pradinį kapitalą, nepadarykite klaidos ir nenusipirkite 10 skirtingų altkoinų po 100$. Toks portfelis būtų a) labai rizikingas b) itin „praskiestas”. Daug racionaliau būtų paskirti, tarkime, po 400$ bitkoinui ir etheriui, o likusius 200$ – vienam ar dviem labiausiai patinkantiems altkoinams.
Dar vienas momentas – kuo daugiau altkoinų portfelyje, tuo daugiau laiko užima sekti visą su jais susijusią informaciją: vystymosi eigą, numatomas svarbias datas, planus ir t.t. Galiausiai, patikėkite, nieko nėra apmaudžiau nei stebėti, kaip jūsų alternatyvios monetos stagnuoja, o BTC ir ETH lėtai, bet užtikrintai kyla aukštyn.
3. Buy the dip
Nebijokite pirkti kuomet skaičiai biržose raudonuoja. Bulių rinkos metu smukimai yra ne kas kita, kaip proga Jums arba atsidaryti savo pozicijas, arba jas papildyti perkant kriptovaliutas ties jų kainų palaikymo lygiais.
Reikia suprasti, kad net ir pats karščiausias bulių sezonas neapsieina be smukimų. O jie kripto rinkoje būna gana drastiški jei lygintume, su, pavyzdžiui, akcijomis.
Norint tuo įsitikinti, užtenka žvilgtelėti į praeitį:
2016 – 2017 m. įvyko 6 rimti kainos nuopuoliai, o jų vidurkis – net ~-37%. Turėję drąsos supirkinėti kriptovaliutas tomis raudonomis dienomis, investuotojai ciklo gale neabejotinai turėjo daug gražaus pelno. Žinoma, jeigu nebuvo pernelyg godūs ir spėjo jį užfiksuoti. 🙂
Nuo 2020 m. kovo mėnesio (Covid19 krizės), kuomet bitkoino kaina krito ~64%, turėjome 5 žymesnius smukimus:
Galime pastebėti, jog šio bulių sezono metu BTC kainos kritimai nebėra tokie drastiški kaip 2017 m. Tai galima aiškinti tuo, jog bitkoinas pastaruoju metu pasidarė itin įdomus bei geidžiamas ne tik paprastų spekuliantų, o taip pat įvairių institucijų, kompanijų, bankų ir panašių vienetų kaip kapitalo išsaugojimo bei anti-infliacinė priemonė.
Taip pat labai svarbu pabrėžti, jog rinkos korekcijos yra būtinos norint pratęsti kainų kilimo sezoną: kaip viskam, taip ir žvakėms reikia pertraukėlių pailsėti bei persigrupuoti.
Atkreipkite dėmesį, koks kosminis kainos augimas vyko prieš 2017-ųjų ciklo pabaigą ir kuo tai baigėsi: rinkoje nebevyko korekcijos, taigi ji stipriai perkaito, pasiekė nebevaldomą euforijos bei godumo lygį, kol, galų gale, visiems „kosmonautams” teko sugrįžti į realybę. Būtent todėl reikia visuomet prisiminti apie egzistuojančią gravitaciją. Kas neorganiškai iššauna aukštyn, anksčiau ar vėliau turės nusileisti.
Todėl, kad ir kaip kartais nemalonu stebėti raudonuojantį portfelio balansą, reikia į tai žiūrėti pozityviai. Visų pirma – kas nemėgsta nuolaidų? Antra – sveikos rinkos korekcijos užtikrina ilgesnį bendrą kainų augimo ciklą, taigi ir šansą visiems mums sukaupti didesnį kapitalą tolimesnėje perspektyvoje.
4. Nesivaikykite „iššovusių” altkoinų
Tai viena dažniausių klaidų, kurią daro nepatyrę investuotojai. Iš pažiūros tai logiška: atsidarę žaliuojantį monetos X grafiką automatiškai darome prielaidą, kad kaina augs ir toliau. Čia pasireiškia FOMO (fear of missing out) efektas: norime būti to kainos augimo dalimi, o ne stebėti iš šalies. Be to, kam pirkti kažką, kas raudonuoja, jeigu prieš akis puikus, gražus, žalias aukštyn krypstantis grafikas?
Būtent čia ir turime išsiskirti iš minios.
Jeigu moneta X per savaitę „padarė” 200% pelno, reiškia tas, kas ją nusipirko prieš 7 dienas, pasitrigubino savo investiciją. Jeigu tas kažkas žino, ką daro – realu, jog jis bus suinteresuotas parduoti.
Supirkinėdami iššovusias monetas mes iš tiesų suteikiame progą realizuoti savo pelną tiems, kas gerokai užbėgo mums už akių. Įsigijus tokį „padėvėtą” pirkinį, belieka tikėtis, jog tokių kaip mes bus gerokai daugiau ir kaina dar nėra visiškai išsikvėpusi. Tačiau svajoti apie greitą pelną gerokai pavėlavus į traukinį yra labai naivu ir, nuoširdžiai sakant, nėra sėkminga investavimo strategija.
Mūsų tikslas yra investuoti į nuvertintas monetas, išlaukti jų šuolio ir parduoti savo pelną, o ne supirkinėti kitų. Norime būti tie, iš kurių kiti nupirks jau išnaudotus monetų krepšius, o ne priešingai.
Kaip ir minėjau, kriptovaliutos – nulinės sumos žaidimas. Vadinasi, norėdami laimėti turime elgtis kitaip, nei dauguma. Todėl žaliuojančių grafikų vaikymąsi ir palikime šiai daugumai.
Įpraskite prieš pirkdami monetą ar žetoną atsidaryti jo grafiką. Jeigu matote, kad pastaruoju metu kaina stipriai augo, į tai reikėtų žiūrėti kaip į minusą, o ne priežastį pirkti. Galų gale, tikrai nereikia būti techninės analizės meistru norint nustatyti, kada kaina yra seniai viršijusi savo visų laikų aukštumas. Buy low!
*PASTABA. Visa šiame puslapyje talpinama informacija yra edukacinio pobūdžio ir nėra finansinis patarimas. Už savo lėšas esate atsakingi tik Jūs patys.
One thought on “Kaip investuoti į kriptovaliutas bulių rinkos metu? I dalis”