Kaip investuoti į kriptovaliutas bulių rinkos metu? II dalis
Įvadas
Praeitoje dalyje aptarėme, kodėl yra svarbu turėti kapitalo valdymo strategiją, teisingai subalansuoti portfelį, nebijoti laikinų kainų kritimų bei kodėl pirkdami „iššovusius” žetonus dažniausiai nesulauksime norimo rezultato.
Šiandien aptarsime dar keletą patarimų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį investuojant į kriptovaliutas bulių ciklo metu.
5. Realizuokite pelną!
Analizuoti monetų pasiūlą, išsirinkti stiprų projektą ir laiku nusipirkti jo žetonų yra tik pirmas žingsnis. Jei pavyko jį žengti – sveikinu! Tačiau gera pradžia – pusė darbo. Norint savo darbą įsivertinti finansiškai, kažkuriuo metu teks paspausti pardavimo mygtuką.
Turbūt galvojate: „o kas čia sudėtingo?” Iš pažiūros, tai vienas malonumas ir visiškai nesudėtinga. Deja, realybėje dažnai koją pakiša žmogiški faktoriai. Iš jų daugiausiai problemų keliantis yra godumas.
Pavyzdys: nusiperkame žetoną X su tikslu parduoti, kai jo vertė padvigubės. Kantriai laukiame, kol galų gale kaina pasiekia norimą tašką. Belieka padaryti tai, ką esame suplanavę, bet… Į galvą šauna mintis: „o gal dar šiek tiek paaugs?„
Mūsų smegenys norimam rezultatui pateisinti per porą sekundžių sugalvos milijoną priežasčių – jos čia yra nepralenkiamos. Godumo vedami ir nesilaikydami savo paties susikurto plano tam visada rasite visą eilę pagrįstų ir ne visai argumentų. „Visa rinka žaliuoja, todėl parduoti dabar dar per anksti”; „sklinda gandai, jog projektas bus įtrauktas į Binance biržą, todėl verčiau dar palauksiu”; „girdėjau, kad tuoj bus pranešimas apie svarbią projekto partnerystę” ir panašiai.
Visa tai skamba puikiai, tačiau prisiminkite: jokios naujienos neatsvers kainos kritimo, jeigu įvyks tikra rinkos korekcija. O jų numatyti mes tiesiog negalime: niekas nežino, ką sugalvos daryti vadinamieji banginiai ar kada per visus soc. medijos kanalus pasklis nauja FUD (fear, uncertainty, doubt) banga. Niekam tikrai nebus įdomus faktas, kad jūsų žetonas susipartneriavo su Chainlink, jeigu pasklis gandai apie kripto draudimus Amerikoje (aiškumo dėlei, tai tik pirmas man į galvą šovęs FUD pavyzdys – tokios kalbos šiai dienai neegzistuoja).
Tokios korekcijos nutinka akimirksniu. Ir jei vieną sekundę džiaugiatės 100% prieaugiu, jau kitą balansas gali rodyti „tik” +20%, o Jūs savęs klausite, kodėl nepardavėte anksčiau. Tada įsijungia dar viena problema – panika. Ir vietoj to, kad būtumėte pardavę didelę, storą, žalią žvakę, emocijų apimti ir bandydami išsaugoti pelno likučius parduosite laikino kritimo metu.
Todėl išjunkite godumą ir laikykitės savo strategijos! Jei nusprendėte parduoti kainai paaugus 100% – taip ir darykite. Turint mintyje, kad parduoti pačiame viršuje be aklos sėkmės paprasčiausiai neįmanoma, psichologiškai paspausti „sell” mygtuką bus lengviau. Bendrai, geriau yra uždaryti poziciją kiek per anksti, nei per vėlai. Galiausiai, nebūtina parduoti visko.
Pavyzdžiui, galite išsiimti tik savo pirminę investiciją. Tuomet blogiausia, kas gali nutikti – liksite „ant savų„, o sėkmės atveju likusi pozicija Jums toliau neš pelną.
Niekas nebankrutuoja reguliariai fiksuodamas pelną.
6. Būkite kantrūs
Žinoma, visi norime, kad vos įsigijus kokį nors žetoną jo grafikas sužaliuotų. Deja, bet taip nutinka retai – dažniausiai tenka kurį laiką palaukti ar net supirkinėti žetonus kritimų metu.
Tačiau nusiteikus investuoti ilguoju laikotarpiu, tai neturėtų būti problema. Net priešingai – kainai judant šonu turime progą papildyti savo monetų krepšius. Turbūt visi dabar galvojame, kokia gera proga buvo supirkinėti bitkoiną 2020-ųjų pavasarį, kai kaina gerus tris mėnesius svyravo apie 10,000$ už vienetą. Paradoksalu, bet kadangi kriptovaliutose dominuoja ČIA IR DABAR požiūris, kripto bendruomenė nekenčia flat’o stadijų. Kadangi dažniausiai eiti prieš minią investuojant yra pelninga, tokios nuobodžios stadijos yra ne kas kita, kaip gera proga akumuliuoti – kaupti savo kripto santaupas.
Dažnai girdimas posakis, jog kriptovaliutos – mechanizmas lėšoms plūsti iš nekantrių rankų į kantrias. Tai yra tiesa. Žinoma, kad kiekvienas pasirenka savo investavimo stilių ir strategiją, bet mano patarimas būtų nelakstyti nuo altkoino prie altkoino besivaikant laikinų kainos šuolių. Kodėl?
Bulių rinka tuo ir žavi, kad dauguma vertų dėmesio projektų anksčiau ar vėliau sulaukia savo progos iššauti aukštyn. Kantriai jos laukdami ir vis didindami savo poziciją, tokio šuolio metu turėsime didesnį pelną nei bandydami padrikai vaikytis greitų rezultatų, o ir laiko bei nervų tokia strategija pareikalaus mažiau.
Svarbiausia pasitikėti savo pirmine analize – jei tikrai tikime projekto potencialu, psichologiškai lengviau bus laukti, kol ledai pajudės.
6.1 Venkite sverto (leverage)
Leverage – svertas, kuomet lėšų skolinimosi iš keityklos dėka galima įsigyti daugiau kriptovaliutos, nei „išeina“ už vartotojo turimą sumą. Taip padidinamas tiek potencialus pelnas, tiek rizika patirti nuostolį;
Tai dar viena priemonė, kuria naudojasi nekantrūs ar pernelyg godūs.
Palikime svertą profesionalams ir patyrusiems trader’iams.
Kad ir kaip viliotų už 100$ įsigyti 1000$ vertės pirkinį, naudodami per didelį svertą tiesiog tapsite lengvu manipuliuojančių rinka banginių grobiu.
Net ir be sverto, naudojantis paprastomis (spot) pozicijomis, bulių rinkos metu, o ypač per vadinamąjį altkoinų sezoną, galima uždirbti pakankamai dideles pinigų sumas. Papildomos priemonės dažnu atveju tik bereikalingai iškels ir taip nemenką riziką.
Sėkmės formulė paprasta, tereikia: pasirinkti gerus projektus, kaupti jų žetonus (ypač rinkos korekcijų metu), hodl’inti ir nepamiršti fiksuoti pelną.
7. Nuolat domėkitės kripto rinka
Net ir nuobodžiomis rinkos sąlygomis, nenustokite domėtis, mokytis, skaityti, ieškoti ir kitaip plėsti savo žinių bagažą. Yra galybė įvairių temų, kuriose galima tobulėti:
- Bendras supratimas apie blokų grandinę ir kriptovaliutas;
- Įvairios procedūros ir kaip viskas veikia;
- Altkoinų nišos, kategorijos, populiarios tendencijos;
- Fundamentali analizė;
- Techninė analizė;
- Pirkimo, pardavimo strategijos ir t.t;
Kripto – itin greitai besikeičianti industrija. Čia nuolat kažkas vyksta, atsiranda vis naujos „mados” ir tendencijos, o laiku tai pastebėjus turėsite galimybę užbėgti daugumai už akių. Todėl jeigu ši sfera natūraliai yra Jums įdomi, pastovus buvimas įvykių centre gali atnešti puikių galimybių.
Išvada
Faktas vienas – pelningai investuoti bulių sezonu yra daug lengviau, nei kitomis rinkos stadijomis.
Tačiau niekas netrunka amžinai. Turime ribotą laiko kiekį tam, kad spėtume pasiekti išsikeltus tikslus, juos realizuoti ir ramia širdimi ruoštis kripto žiemai, kuri kaip visada ateina netikėtai.
Tikiu, kad šie patarimai gali būti naudingi siekiant pasinaudoti esama proga.