Kripto rinkos griūtis. Kaip elgtis toliau?


ĮvadasKą gi, Bitkoiną ir apskritai visą kripto turgų pavijo gravitacija. Žodis „griūtis” galbūt skamba perdėtai, tačiau šiai dienai BTC kaina nuo savo aukščiausio taško jau yra nukritusi beveik 50%.

Toks neigiamas pokytis investuotojų tarpe kelia bruzdesį ir nerimą, o kripto naujokams apskritai sunku suvokti, kas čia vyksta. Neslėpkime, 2020-ųjų pabaiga ir 2021-ųjų pirmoji pusė į šią rinką atvedė itin daug naujų žmonių ir tai visai nestebina – kriptovaliutų ar bent jų kursų įsigyti tapo kaip niekada prieinama ir paprasta.

Bendruomenėje matant šį pasimetimą ir baimę, jaučiu pareigą pateikti keletą NE FINANSINIŲ ir ne emocijomis, o logika bei patirtimi remtų patarimų. Žinoma, galutinis sprendimas, kaip elgsitės su savo lėšomis, tenka Jums.

Kokia yra situacijoje rinkoje šiandien?


Prieš einant prie konkrečių patarimų, pirmiausia apžvelkime tai, ką ant stalo turime šiandien ir ko galime tikėtis artimoje ir tolimesnėje perspektyvose. Pabrėžiu, visa tai yra mano subjektyvi asmeninė nuomonė – ateities nuspėti negali niekas. Taip pat, čia kalbėsime išimtinai apie bitkoiną. Sunkiais laikais ši moneta yra visos kripto rinkos atspindys.

Techniškai, Bitkoinas atrodo gana prastai. Trumpo bei vidutinio laikotarpio grafikuose dominuoja aiški neigiama tendencija (lower highs & lower lows), o visi bandymai tendenciją apsukti baigiasi dar vienu lower high. Įsijungus savaitinį grafiką pamatytume, jog BTC šią savaitę uždarys žemiau (t.y stipriai žemiau) 21 MA slankiojo vidurkio. Tai nėra geras ženklas ir jei žiūrėtume į praeitį, žada nekokius laikus bitkoino buliams.

Puiki pradžia būtų neuždaryti savaitinių žvakių žemiau 32,000$ ribos – šią zoną apginti bus labai svarbu.

Tačiau net ir sėkmės atveju staigaus šuolio į buvusias aukštumas tikėtis šiuo metu yra naivu. Per tiesiog nenormalią žetonų-meme’ų maniją rinka gerokai perkaito. Todėl asmeniškai itin atidžiai stebėsiu, ar bitkoinui pavyks neprarasti 30,000-32,000$ zonos. Jei taip – šioje vietoje tikėčiausi konsolidacijos ir rinkos judėjimo šonu, bent kurį laiką. Jei ne – nesinori apie tai galvoti, bet realu taptų patikrinti seno gero 20,000$ limito tvirtumą.

Nuo vienos iš šių zonų įtikinamai atšokus, vėl galėtume mąstyti apie naujų visų laikų aukštumų pasiekimą, galbūt net dar šiemet.

Reziumuojant, trumpo-vidutinio laikotarpio perspektyvoje daug pozityvių ženklų nenusimato. Kita vertus, ilgame laikotarpyje priežasčių nusisukti nuo bitkoino nėra ir jokiu būdu nemanau, kad 60,000$ yra visų laikų maksimumas. Todėl net jei situacija Jums atrodo beviltiška – kantrybės!

Turint tai mintyje, eikime prie patarimų tiems, kurie šiuo metu rinkoje jaučiasi nepatogiai.

1. Nepanikuokite


Akivaizdu: panika teisingų sprendimų priimti nepadės. Šaltu protu persvarstykite savo situaciją, investavimo strategiją bei įvairių laikotarpių tikslus.

Dažnai stiprių korekcijų metu investuotojai, ypač naujesni, pradeda galvoti apie pardavimą „į minusą” su tikslu vėliau atpirkti viską pigiau.

Skamba puikiai, tačiau realybėje tai nėra efektyvi strategija. Visų pirma todėl, kad pardavę realizuosite nuostolį. Tuomet dar reikės nutaikyti gerą pirkimo tašką – turint mintyje patirties trūkumą ir rinkos neužgrūdintas emocijas, tai pasakyti lengviau nei padaryti.

Vietoj to, efektyviau būtų prisiminti apie DCA.

Galų gale, atsidarykite ilgalaikį BTC grafiką (bent jau mėnesinį) ir nusiraminkite: visi, kas panikavo ir pardavė 2018 m. griūties metu, šiandien vis dar būtų ženkliame „pliuse”.

2. DCA


Jei Jūsų investavimo strategija sukasi aplink Dollar Cost Averaging modelį (apie jį straipsnis- Įsigijote kriptovaliutos, bet kaina smunka žemyn. Kaip elgtis toliau?), nėra jokios priežasties nustoti periodiškai investavus. Nebent dėl vienų ar kitų priežasčių nebetikite Bitkoinu iš pagrindų. Čia vėlgi, būkite atsargūs su emocijomis. Kainai kylant tikėti lengviau, o krentant – sunkiau, todėl išlikite objektyvūs. Nežiūrint visos FUD bangos, kuri pastaruoju metu skalauja kriptovaliutas, fundamentaliai niekas nepasikeitė.

3. Sulaukite tendencijos apsisukimo

Jei nenorite ar negalite sau leisti periodiškai investuoti, logiška būtų kaupti kapitalą FIAT ar stabilių monetų pavidalu laukiant, kol bitkoinas akivaizdžiai praneš apie sugrįžimą į teigiamą tendenciją.

Prisiminkite: Buy the dip patarimas tinka tol, kol tendencija kyla aukštyn. Naudojantis šiuo patarimu neigiamoje tendencijoje (downtrend), tą vadinamąjį dip’ą pirksite tol, kol nebeliks už ką pirkti.

Sulaukę, kol BTC savo dieniniame grafike pradės fiksuoti higher highs ir higher lows, galėsite užtikrintai panaudoti sukauptą kapitalą dar vienai investicijai (o jei turite nusipirkę kriptovaliutų kainų aukštumose, tai taip pat sumažins vidutinę Jūsų pirkinio kainą).

Tokiu būdu galbūt ir nepagausite pačios kainų apačios, tačiau toks ir nėra investuotojų tikslas. Tikslas yra investuoti kuo geresniu rizikos/atlygio santykiu.

4. Mokykitės spekuliavimo (trade’inimo)


Paradoksalu, tačiau tokios sąlygos rinkoje, kokias matome šiandien, yra palankios kripto spekuliantams, gebantiems įvertinti tikslius kainų diapazonus bei atitinkamai long’inti ir short’inti.

Žinoma, tikrai nerekomenduoju naujokui pradėti nuo treidinimo, tačiau jeigu kripto ir spekuliavimas kainomis Jums natūraliai yra įdomu, efektyvu būtų skirti laiko šio meno įvaldymui.

Vis dėlto reikia žinoti, kad tik nedidelė dalis spekuliantų ilgame laikotarpyje yra pelningi.

Galiausiai, jokiu būdu nepradėkite savo treidinimo karjeros su realiais pinigais – internete pilna platformų, kuriose galima įvertinti jėgas spekuliuojant su vadinamaisiais play money.

Išvada


Be abejo, tai, kas vyksta rinkoje šiuo metu yra nemalonu daugeliui. Asmeniškai tai teko patirti 2017-2018 metais ir jei galėčiau atsukti laiką atgal, elgčiausi visai kitaip, nei elgiausi tuo metu.

Todėl labai tikiuosi, kad šis tekstas bus vertingas, o ypač tiems, kas su tokio mąsto korekcija susiduria pirmąjį kartą.


*PASTABA. Visa šiame puslapyje talpinama informacija yra edukacinio pobūdžio ir nėra finansinis patarimas. Už savo lėšas esate atsakingi tik Jūs patys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.