Kriptovaliutų rinkos ciklai ir bitkoino dominavimo procentas

Arba kada geras laikas pirkti bitkoiną?


Kaip ir visos rinkos, kripto turi sezonus.

  • Bulių, kuomet bendra kapitalizacija auga, o paprasčiau tariant kainos kyla aukštyn;
  • Meškų, kai kainų kreivė sminga į apačią.

Šio straipsnio rašymo dieną, 2021-ųjų vasario 11 d. kripto rinkoje, neabejotinai, dominuoja buliai.

Nuo 2020 m. kovo mėnesio, kai visą pasaulį sudrebino koronaviruso krizė, bitkoino kaina išaugo daugiau nei 1000%. Vien nuo spalio antrosios pusės, kuomet prasidėjo parabolinis kainos augimas, ši, pabrėžiu, didžiausią iš visų kapitalizaciją turinti kriptovaliuta savo vertę padidino apie 3.5 karto.

Bitkoinui ir visam kripto pasauliui palankios žinios, regis, randasi su kiekviena diena. PayPal, Mastercard palaikymas; stambaus mąsto institucinio kapitalo antplūdis, dolerių spausdinimas Amerikoje, o galiausiai turtingiausio planetos žmogaus Elon Musk pro-bitkoinizmas bei 1.5 milijardo vertės Teslos investicija į dabar jau taip vadinamą skaitmeninį auksą. Visos aplinkybės tiesiog krenta į krūvą ir atrodo, kad įsibėgėjusio kripto traukinio sustabdyti negali niekas. Tokios ir panašios naujienos bei antraštės, žinoma, netrunka pasiekti paprastą investuotoją, kuris pajautęs FOMO (fear of missing out) efektą skuba kuo greičiau šokti į nuvažiuojantį „Bitcoin Express”.

Visgi ne visi puola kaip akis išdegę. Yra ir užduodančių vis dažniau šiomis dienomis girdimą klausimą:

Ar dabar geras laikas pirkti bitkoiną?

Užbėgdamas įvykiams už akių pasakysiu, kad (na, bent mano nuomone) teisingo atsakymo nežino niekas. Nors arčiausiai tiesos turbūt būtų šis: it depends. Priklauso nuo Jūsų poreikių, ketinimų, tikslo ir kantrybės kiekio. Ką noriu tuo pasakyti?

Grįžkime prie ciklų. Gerokai supaprastinus, bulių rinkos metu kripto industrijoje egzistuoja bent 2 vidiniai kapitalo tėkmės ciklai, apie kuriuos būtina žinoti norint maksimaliai išnaudoti savo portfelio potencialą. Realu, kad susipažinus su šiais jais, į aukščiau esantį klausimą atsakyti bus lengviau. Ir, galbūt galima pirkti nebūtinai bitkoiną?

Aiškinant elementariai, kapitalas kripto rinkoje juda taip:

  1. Bitkoino akumuliacija. Kuomet bitkoinas dar santykinai pigus bei niekam įdomus, apie ji nerašo laikraščiuose, nerodo per žinias ir apie jo kainą neklausinėja Jūsų kirpėjas, šią kriptovaliutą patyliukais supirkinėja ir kaupia vadinamieji smart money – investuotojai, kurie supranta rizikos/atlygio santykį ir ne tik yra girdėję, bet ir vadovaujasi įstatymu PIRK ŽEMAI, PARDUOK AUKŠTAI.

  2. Staigus bitkoino kainos kilimas. Ateina laikas, kai yla išlenda iš maišo. Supirkinėjamo bitkoino kaina pamažu kyla; tai pastebi vis daugiau investuotojų ir čia prasideda FOMO efektas. Visi skuba į benuvažiuojantį traukinį – kai kurie net taip desperatiškai, kad vardan BTC parduoda visus altkoinus, t.y visas kitas kriptovaliutas. Bitkoinas kyla aukštyn parabole, o altkoinai jo atžvilgiu stipriai netenka vertės.

  3. Lokalus bitkoino viršus. Minėtieji smart money supranta, jog parabolė nėra begalinė, jog kainos viršus visai čia pat ir po truputį fiksuoja pelną. Ne tik fiksuoja, bet ir ieško, kur toliau būtų galima tą pelną įdarbinti. O toli ieškoti nereikia – kadangi visi vaikėsi bitkoiną ir apleido alternatyvias monetas, joms didelė nuolaida. Puiki proga pirkti!

  4. Kapitalo antplūdis į alternatyvias monetas, arba altseason – kapitalas iš išsikvėpusio BTC sklinda po visą kripto turgų. Tai maksimalių galimybių metas paprastam, neturinčiam didelio kapitalo investuotojui. Kol BTC kaip krabas juda šonu arba lėtai krenta, įvairios monetos, nuo solidžių projektų iki jokios vertės nekuriančių meme’ų šimtais ar net tūkstančiais procentų lekią į kosmosą. Taip nutinka todėl, kad atskirų alternatyvių monetų kapitalizacija lyginant su BTC yra labai maža. Todėl užtenka sąlyginai nedidelio pirkimo bumo, kad kaina augtų ne keliais procentais, o kartais. Visi, kas supirkinėjo altkoinus tuo metu, kol daugumos akys krypo į skrendantį Marso link bitkoiną, mėgaujasi pelnu, kokį gali pasiūlyti tik kripto.

  5. Atoslūgis. Ateina laikas, kai banginiai ir smart money nusiima pripildytus savo pinigų maišus ir konvertuoja juos arba vėl į BTC, arba į stabilias monetas, pvz USDC. Daugumos kriptovaliutų kainos drastiškai krenta žemyn, o pasiekusios dugną vėl iš lėto pradeda akumuliacijos stadiją.

Dabar Jums gali kilti klausimas:

„O kaip tie protingieji kurmiai smart money žino, kada parduoti bitkoiną, pirkti ir parduoti alternatyvias valiutas?”

Čia noriu Jums pristatyti svarbų indikatorių, kurį suprasti ir sekti turi kiekvienas, norintis sėkmingai investuoti į kriptovaliutas. Jis gali padėti atsakyti į šį klausimą.

Bitcoin dominavimo procentas parodo, kokia dalis kapitalizacijos VISOJE kripto rinkoje (sudėjus visas egzistuojančias monetas į krūvą) priklauso bitkoinui. Pvz. šiuo metu bendra kripto kapitalizacija yra 1.4 trilijono dolerių. Bitkoino dalis joje – 845 milijardai. Padalinus bitkoino kapitalizaciją iš bendros ir padauginus iš 100, gauname, kad dominavimo procentas lygus ~60%.


Taigi, nesvarbu ar tai būtų bulių, ar meškų sezonas, visada galimi 2 variantai, apie kuriuos užsiminiau anksčiau:

  • BTC dominavimo kilimas. Paprastai tariant tai reiškia, kad tokiu metu labiau verta turėti portfelį, kuriame liūto dalį užima bitkoinas. Alternatyvios valiutos jo atžvilgiu netenka savo vertės (žinoma, yra išimčių, bet bendra tendencija tokia).
  • BTC dominavimo kritimas. Atvirkštinis procesas, kuomet altkoinai siūlo galimybę uždirbti daug daugiau (todėl portfelyje reikėtų sumažinti btc poziciją ir ją paskirstyti po kokybiškas alternatyvias monetas).

Sekti BTC dominavimo procentą galite čia -> MARKET CAP BTC DOMINANCE


Išvada

Turint šią informaciją, atsakyti į klausimą „Ar dabar geras laikas pirkti bitkoiną?” bus šiek tiek lengviau.

BTC mėnesinis grafikas (nuo 2017 m. 08 mėn.)

Nesupraskite manęs klaidinai – mano nuomone, jeigu kalbame apie labai ilgą laikotarpį, pirkti bitkoiną geras laikas yra bet kada. Tačiau nupirkus jį lokaliame viršuje, gali tekti luktelėti gerus tris metus, kol bent susigrąžinsite savo įdėtus pinigus. Taip nutiko tiems, kurie nusipirko bitkoino 2017 metų gruodį. Tarp jų buvau ir aš, todėl dabar, visai kitomis akimis žiūrėdamas į situaciją, šia informacija dalinuosi su Jumis.

“The time to buy is where there’s blood in the streets.” — Baron Rothschild


Kaip viskas vyks šioje bulių rinkoje – spekuliuoti galima, tačiau niekas konkrečiai to pasakyti negali. Išvadas turite pasidaryti patys. Galbūt manote, jog karalius bitkoinas toliau skins aukščio rekordus. Gal verčiau investuoti į rizikingesnius, tačiau daugiau potencialo ir vietos augti turinčius altkoinus. O galbūt jau pasiekėme lokalų viršų ir mūsų laukia kripto žiema? Asmeniškai, manau, jog tam dar gerokai per anksti, bet niekada negali būti tikras. Faktas tas, kad reikia būti pasiruošusiam bet kokiam scenarijui.

Norint bandyti nuspėti ateitį, belieka žvalgytis po kripto istoriją, ieškoti tendencijų ir pasitelkti logiką, tačiau net ir tuomet – jokių garantijų. 2017 m. ir 2021 m. bulių sezonai pernelyg fundamentaliai skiriasi. Jeigu klaustumėt manęs – spėčiau, jog kainos dar toli gražu nepasiekė aukščiausio taško. Ar sulauksim korekcijų? Žinoma, tai neišvengiama. Tačiau bendra tendencija šiai dienai neabejotinai yra viena: aukštyn.


*PASTABA. Visa šiame puslapyje talpinama informacija yra edukacinio pobūdžio ir nėra finansinis patarimas. Už savo lėšas esate atsakingi tik Jūs patys.

3 thoughts on “Kriptovaliutų rinkos ciklai ir bitkoino dominavimo procentas

Comments are closed.