Relative Strength Index (RSI) arba santykinis jėgos indeksas. Kas ir kaip?


Šiame straipsnyje sužinosite…



Kas yra RSI?
Kam bei kaip jis naudojamas?
Rasite pradinės informacijos apie RSI ir kainos grafikų išsiskyrimus (divergences) bei kodėl tai aktualu spekuliantams.



Kas yra Relative Strength Index?



Tai – vienas populiariausių pagalbinių indikatorių analizuojant įvairius kainų grafikus. Akcijos, FOREX, kriptovaliutos ir t.t – šis įrankis yra universalus, todėl plačiai naudojamas ir dažnai sutinkamas. Neabejoju, kad jeigu esate bent kartą prekiavę biržoje ir atsidarę kokį nors kainų grafiką, RSI liniją Jums yra tekę matyti:

RSI indikatoriaus pavyzdys BTC/USDT grafike


Nors bet kokio grafiko išdėstymas ekrane – skonio reikalas, pagal nutylėjimą RSI juostą matysite žemiau pagrindinio kainų grafiko. Jei jos ten nėra, vadinasi RSI nėra pasirinktas Jūsų nustatymuose. Savo analizės platformoje eikite į „Indicators” skiltį ir paieškoje suvedę „RSI” turėtumėte nesunkiai rasti reikiamą indikatorių.

RSI juosta mobilioje Binance versijoje

Mobiliose keityklų programėlėse, pavyzdžiui Binance, RSI įsijungti taip pat labai lengva – tereikia po kainų grafiku esančioje įrankių juostoje spustelėti atitinkamas tris raides ir indikatorius puikuosis Jūsų ekrane.

Visgi RSI yra taip paplitęs prekiautojų tarpe, kad rūpintis kaip jį susirasti ar įsijungti dažnai net nereikia – šis rodiklis būna įjungtas jau po default’u.

Dabar eikime prie esminės informacijos.



Pagrindai



RSI – indikatorius, matuojantis kainos judėjimo impulso stiprumą (momentum) per tam tikrą laiko tarpą (dažniausiai – 14 vienetų, tačiau šį parametrą galime keisti pagal pageidavimus) ir gautą rezultatą išreiškiantis skalėje nuo 0 iki 100. Įvertinamas tiek absoliutus kainos pokytis, tiek tai, kaip greitai jis įvyko. Kitaip tariant, stebėdami RSI galime analizuoti, pervertinta ar pernelyg nuvertinta yra tam tikra kriptovaliuta per konkretų laikotarpį.

Standartiškai laikoma, kad RSI viršijus 70 ribą, akcija/kriptovaliuta/žetonas/bet koks kitas aktyvas yra pervertintas (overbought). Iš kitos pusės, jei rodiklis krenta žemiau 30 ribos, tuomet, pvz. kriptovaliuta X yra per stipriai išparduota (oversold). Dėl to dažnai galima girdėti nuomonių, kad norint turėti sėkmingą spekuliavimo strategiją, užtenka pirkti, kuomet dominančio aktyvo RSI yra oversold zonoje ir priešingai, parduoti, kuomet RSI šokteli virš 70.

Iš pažiūros – tai labai nesunku įgyvendinti praktiškai ir atsivertus bet kokio grafiko istoriją neabejotinai rastume pavyzdžių, kur tokia strategija būtų suveikusi. Visgi realybėje nėra jokių garantijų, kad vien todėl, jog RSI rodiklis pasiekė oversold ribą, monetos X kaina staiga nustos kritusi ir šaus aukštyn. Iš kitos pusės, pardavę monetą vos RSI reikšmei pasiekus 70, galime graužtis nagus stebėdami, kaip ji toliau sėkmingai lekia į mėnulį.

Prisiminkime – idealių, tobulų indikatorių ar kitų įrankių, galinčių 100% tikslumu nuspėti ateitį, spekuliavime nėra.

Tačiau yra galinčių praversti kasdienėje grafikų analizėje bei pozicijų atidarymo/uždarymo taškų paieškose.

Man asmeniškai RSI labiausiai pasitarnauja ne dėl savo oversold ir overbought reikšmių – šį įrankį dažniausiai naudoju ieškodamas vadinamųjų išsiskyrimų (divergences).



Kainos bei RSI grafikų išsiskyrimai (divergences)



Aiškinant paprastai, kai kainos grafiko bei RSI juostos tendencija nesutampa, turime vadinamąjį išsiskyrimą (divergence). Išsiskyrimai gali būti skirstomi:

  • Bulių (bullish divergence)
  • Meškų (bearish divergence)

Pagal savo pobūdį, išsiskyrimai taip pat gali skirtis. Jie gali būti:

  • Įprasti (regular divergence)
  • Paslėpti (hidden divergence)

Skirtumas tarp jų tas, kad įprasti išsiskyrimai (nesvarbu, bulių ar meškų) signalizuoja apie potencialų kainos tendencijos apsisukimą. Pavyzdžiui, jeigu bitkoino grafike vyraujant neigiamai tendencijai užfiksuojame regular bullish divergence, galime tikėtis kainos atsispyrimo ir pajudėjimo aukštyn.

Tuo tarpu paslėpti išsiskyrimai praneša apie numatomą tendencijos tęsinį. Taigi, jeigu tame pačiame pavyzdyje (bitkoino kainai krentant) rastume hidden bearish divergence, gerų naujienų laukiantiems kainų kilimo tikėtis būtų sunku.

Suprantu, kad kol kas visa tai skamba tik kaip atsitiktinių žodžių kratinys, todėl pereikime prie pavyzdžių. Beje, kompaktiškesnio straipsnio sumetimais šįkart kalbėsiu tik apie įprastus išsiskyrimus.


1. Regular bearish divergence


Paanalizuokime dieninį BTC grafiką žiemos / pavasario mėnesiais:

BTC/USDT grafike matomas regular bearish divergence tarp kainos grafiko ir RSI

Kaip matome, „senais gerais laikais” BTC kaina užfiksavo tris vienas po kitos einančias aukštesnes viršūnes (higher highs). Taigi, trend’as teigiamas. Tačiau ką tuo metu fiksavo RSI? Tris viena kitą sekančias žemesnes viršūnes (lower highs). Tai – puikus įprasto meškoms palankaus išsiskyrimo (regular bearish divergence) pavyzdys. Kitaip tariant, nors kaina ir kilo, tačiau to kilimo impulsas, jėga jau mažėjo. Tai byloja apie bulių išsekimą po užsitęsusio kainų kilimo, kas yra pirmas žingsnis link tendencijos apsisukimo (trend reversal), šiuo atveju pietų kryptimi.

Kur galų gale nuvedė šis stiprus išsiskyrimas, šiandien jaučiame visi. Gaila, kad laiku to nepamatėme… Arba nenorėjome pamatyti.:)


2. Regular bullish divergence


Visai šalia galime aptikti ir priešingą pavyzdį, tiesa, ne tokį drąstišką.

BTC/USDT grafike matomas regular bulllish divergence tarp kainos grafiko ir RSI


Iškart po rinkos griūties kaina perėjo į konsolidacijos stadiją, t.y suformavo kanalą su gana aiškiomis palaikymo ir pasipriešinimo zonomis. Šio kanalo pradžioje galime stebėti buliams palankų RSI ir kainų grafiko išsiskyrimą: kaina formuoja lower lows, o RSI – higher lows. Paprastais žodžiais tariant, tai reiškia, kad meškoms pradeda trūkti „smarvės”, o tai, akivaizdu, yra aliuzija į trend’o apsisukimą bulių naudai.

Grįžtant prie pavyzdžio – kai trečioji lokali žemesnė apačia buvo patvirtinta, BTC kaina ~savaitės bėgyje išaugo beveik 25%. Ir nors vėliau įvairios FUD tipo „naujienos” šį kilimą greitai nusmukdė žemyn, esmė yra ta, kad reguliarus buliams palankus išsiskyrimas leidžia tikėtis kainos šuolio. Kaip aukštai – konkrečiai negali pasakyti niekas, tačiau savo pelno fiksavimo taškus galime nusistatyti naudodami slankuosius vidurkius arba ieškodami natūralių pasipriešinimo zonų, kurios dažnu atveju formuosis ties praeityje „pastatytomis” lokaliomis viršūnėmis.



Išvada



Apie RSI ir įprastus išsiskyrimus tarp šio indikatoriaus bei kainos grafiko šiam kartui tiek. Sekantį kartą paliesime hidden divergences temą.

Pabaigai paliksiu Jums elementarų paveikslėlį, kuris vizualiai parodys skirtumą tarp bulių ir meškų regular divergences:

Nepamirškite! Jei ieškome:

įprastų bullish divergences – analizuojame RSI ir kainos grafikų nesutapimus lokaliose apačiose

įprastų bearish divergences – analizuojame RSI ir kainos grafikų nesutapimus lokaliose viršūnėse.

One thought on “Relative Strength Index (RSI) arba santykinis jėgos indeksas. Kas ir kaip?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.