Techninė analizė: Fibonacci atsitraukimo lygiai


Šiame straipsnyje sužinosite…


Kas yra Fibonacci atsitraukimo lygiai (Fibonacci retracement levels);
Kam jie naudingi ir kaip pritaikomi;
Kaip jie gali praversti spekuliuojant kriptovaliutų kainomis
.


Fibonacci seka ir auksinė proporcija


XIII-ame amžiuje italų matematikas Leonardo Fibonacci tuometiniam pasauliui pristatė garsų savo „išradimą” – Fibonačio skaičių seką.

Ji atrodo štai taip:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610 ir t.t

Sudėjus du vienas šalia kito esančius skaičius, jų suma bus sekantis eilės skaičius.

Atrodo, kad šioje eilėje nėra nieko ypatinga, tačiau pakapsčius giliau rastume daug įdomybių. Viena jų – padalinus du šalia esančius skaičius (neimant pačių pirmųjų) vieną iš kito, pvz. 89/144 arba 377/610, visuomet gausime ~0.618. Padalinus kas antrą skaičių vieną iš kito, t.y praleidžiant vidurinį, pvz. 34/89, gausime ~0.382. Jei vieną iš kito dalinsime eilės narius praleisdami du skaičius, pvz. 144/610, gausime 0.236 ir t.t. Gautus paryškintus rezultatus atsiminkite – prie jų dar sugrįšime.

Ši skaičių seka davė pagrindą įvairių, dabar plačiai žinomų sąvokų atsiradimui, tokių kaip auksinė proporcija, Fi, aukso pjūvis ir panašiai.

Neįtikėtina tai, kad šią proporciją galime sutikti ir mus supančioje gamtoje: bičių aviliuose, saulėgrąžų lapuose, žmogaus kūno sandaroje ar net visatos išsidėstyme. Jeigu sudomino, daugiau informacijos galite rasti pagooglinę „golden ratio”, o lietuviškai porą įdomių tekstų galima rasti čia:

  1. https://www.linkedin.com/pulse/fibona%C4%8Dio-skai%C4%8Dius-auksin%C4%97-proporcija-tomas-vytas?articleId=6626058706666815488
  2. https://www.respublika.lt/lt/naujienos/mokslas/mokslas/aukso_pjuvio_fenomenas

Visgi mus domina ne gamta ar menas, o spekuliavimas kriptovaliutų kaina. Taigi kaip Fibonacci skaičiai gali mums pasitarnauti?

Logika ta, kad jei jau šį auksinį santykį galime sutikti visame mus supančiame pasaulyje, įvairios rinkos nėra išimtis, įskaitant ir kriptovaliutas.


Kas yra Fibonacci atsitraukimo lygiai?


Tai – horizontalūs lygiai kainos grafike, gaunami apibrėžus du kainos diapazono taškus – dažniausiai lokalią žemumą ir aukštumą. Šie lygiai išreiškiami procentais ir atitinka santykius iš Fibonacci skaičių sekos, apie kuriuos jau kalbėjome. Išimtis būtų vienintelis 50% lygis – 50 nėra Fibonacci skaičius, tačiau jis įtraukiamas į sąrašą dėl to, kad spekuliuojant visada pravartu žinoti, kur yra kainų diapazono vidurys. Būtent jį ir žymi 0.5 Fibonacci lygis.


Fibonacci lygius naudojame ieškodami potencialių kainos palaikymo ar pasipriešinimo zonų. Kitaip tariant, vietų grafike, kuriuose tikėtinas pirkėjų ar pardavėjų suaktyvėjimas. Be to, tai gali būti įrankis nustatant potencialias pozicijos atidarymo / uždarymo vietas.

Kaip Fibonacci lygiai naudojami praktiškai?


Sugrįžkime kiek atgal į praeitį, kai Bitkoinas vis dar užtikrintai kilo aukštyn.

Atsispyręs nuo ~47,000$ ribos be ryškesnių nuosmukių jis pasiekia ~61,500$ ribą. Tačiau nuo jos yra stipriai atmušamas – mes pamatome gana stiprias raudonas žvakes ir įtariame apie artėjanti kainų atsitraukimą / korekciją (žr. pavyzdį žemiau).

Natūraliai kyla klausimas: kokio gi nuosmukio realu tikėtis? Kur bitkoinui realu surasti palaikymą?

Mėginant rasti atsakymą į šiuos klausimus, galime naudotis keletu priemonių. Tarp jų gali būti bendra kainų judėjimo struktūra: realu, kad kaina grįš į lygius, kurie prieš tai veikė kaip pasipriešinimas. Taip pat galime naudotis įvairių laikotarpių slankiaisiais vidurkiais (moving averages) – jie taip pat dažnai naudojami ieškant potencialių kainos atšokimo zonų. Beje, apie slankiuosius vidurkius plačiau – https://kriptologija.lt/technine-analize-slankieji-vidurkiai-moving-averages/

Na ir žinoma – galime pasitelkti Fibonacci atsitraukimo įrankį. Štai pavyzdys:

Pirmiausia susirandame reikiamą įrankį. Bet kurioje spekuliavimo platformoje kelias link jo bus panašus – žiūrėti paveiksliuko kairėje.

Pasirinkę Fib Retracement įrankį, žymime norimo diapazono žemiausią ir aukščiausią taškus. Mūsų pavyzdyje diapazono apačia bus ~47k $ (1 Fibonacci lygis, pažymėtas žaliai), o viršus – 61.4k $ (nulinis lygis, pažymėtas raudonai).

Jeigu kainos tendencija vyrauja teigiama, o mes ieškome laikino kainos atsitraukimo žemyn (iš čia ir pavadinimas – atsitraukimo lygiai), Fibonacci įrankį „tempsime” iš apačios į viršų (kaip pavyzdyje). Ir atvirkščiai, jeigu kaina yra downtrend’e (neigiama tendencija), o mes ieškome laikinų kainos atšokimo zonų aukštyn, pirmiausia žymėsime aukštesnį ir tik tuomet apatinį kainos tašką.

Nustatę diapazoną, gauname Fibonacci atsitraukimo lygius, kuriuos galime laikyti potencialiomis palaikymo zonomis ir žymimus Fibonacci skaičiais (0.618, 0.382 ir t.t). Pažiūrėkime, kaip šie lygiai suveikė laikui einant:

Geltonai pažymėjau keletą atvejų (net ne visus), kai kaina akivaizdžiai susilaukė pirkėjų susidomėjimo būtent ties Fibonacci lygiais. Netgi teigčiau, kad aplink juos sukosi visa kainos judėjimo struktūra.

Amžinas klausimas yra vienas: ar jie veikia todėl, kad egzistuoja kažkokia mistinė Fibonacci skaičių sekos magija? O gal tiesiog dėl to, kad šis įrankis yra vienas populiariausiai naudojamų tarp spekuliantų ir daugeliui prekiautojų matant tą patį, kainos susiformavimas yra to rezultatas?

Kaip ten bebūtų, teisingai naudotis šiuo įrankiu yra įgūdis, kuris nepakenks bet kuriam spekuliantui.

Trumpai dar panagrinėkime aktualesnį šioms dienoms pavyzdį, kai Bitkoinas yra aiškioje neigiamoje tendencijoje:

Kaip matote, čia Fibonacci lygius brėžiame priešingai – iš viršaus į impulso apačią (dabar nulinis lygis yra nebe viršuje, o apačioje). Akivaizdu, kad 0.382 lygis (~41400$) veikia kaip zona, kurioje stipriai suaktyvėja pardavėjai, taigi tai aiški pasipriešinimo juosta.

Čia reikia pasakyti – tas faktas, jog bitkoinui po tokios smarkios griūties pavyko sugrįžti tik iki 0.382 Fibonacci lygio byloja apie pakankamai prastą jo būklę ir neįkvepiančias perspektyvas buliams, bent jau artimiausiame laikotarpyje.


Išvada



Žinoma, kaip ir joks kitas indikatorius ar įrankis, Fibonacci atsitraukimo lygiai nėra atsakymas į visus klausimus. Kaip ir visa kita, juos reikia naudoti kombinacijoje su kitais techninės analizės parametrais. Pavyzdžiui, jeigu Fibonacci lygis sutampa su istorinėmis palaikymo/pasipriešinimo zonomis ar tam tikro laikotarpio slankiuoju vidurkiu, drąsiai galima tikėtis, kad šis lygis turės įtakos kainos judėjimui. Turint šią informaciją prieš akis, planuoti savo pozicijas galima gerokai užtikrinčiau.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.