Techninė analizė: slankieji vidurkiai (moving averages)

Šiame straipsnyje sužinosite:

  • Kas yra slankieji vidurkiai (moving averages);
  • Kokie yra 2 populiariausi jų tipai;
  • Kokiais tikslais jie naudojami bei kaip juos įsijungti grafike;
  • Trumpai apžvelgsime keletą pavyzdžių


Įvadas


Techninė analizė (TA) yra labai subjektyvus dalykas. Visi esame skirtingi ir grafikuose svarbiausius dalykus galime matyti skirtingai: palaikymo / pasipriešinimo kainų lygius, formacijas ar galimus tolimesnius scenarijus. Todėl vargu, ar išvis egzistuoja toks dalykas kaip teisinga techninė analizė.

Ypač tai galioja kriptovaliutoms, kurių kainoms reikšmingą įtaką daro vadinamųjų banginių manipuliacija rinkoje.

Tuo nenoriu pasakyti, kad techninė analizė yra pramanas ir į tai neverta kreipti dėmesio.

Toli gražu – kaip minėjau straipsnyje Kada laikas pirkti? Grafikai, žvakės ir techninės analizės pagrindai, turėdami tvirtus pagrindus, pavyzdžiui gebėjimą nustatyti potencialius palaikymo bei pasipriešinimo lygius, neabejotinai darysime geresnius sprendimus už nieko apie tai neišmanantį žmogų.

Šiandien praversime dar vieną techninės analizės Pandoros skrynią – indikatorius. Užbėgdamas už akių pasakysiu, kad jų yra begalybė. Tačiau turint mintyje, kad TA naudosime kaip papildomą, bet ne lemiamą įrankį savo sprendimams, tikslingiausia būtų aptarti populiariausius, paprastus, bet praktikoje naudingus indikatorius.

Vieni iš jų – slankieji vidurkiai arba moving averages.


Kas yra slankieji vidurkiai?

Įprastas slankusis vidurkis (MA – moving average) – indikatorius, rodantis kainos vidurkį pagal žvakių užsidarymo kainą per pasirinktą laikotarpį.

Neretai žvakių grafikai būna gana chaotiški, su staigiais kilimais bei kritimais ir ne visada galima vos pažiūrėjus į grafiką nustatyti, kokia tendencija (trend) vyrauja tam tikru periodu: kylanti ar krentanti.

Pagrindinė slankiųjų vidurkių paskirtis – suteikti grafikui aiškumo ir pašalinti bereikalingą triukšmą. Jais naudodamiesi, galime objektyviau įvertinti vyraujantį trend’ą. Taip pat jie padeda ieškant tinkamų pirkimo ar pardavimo taškų.


Pereikime prie pavyzdžio:

Tarkime, kad Link/Usdt dieniniame grafike įjungiame MA (9) slankųjį vidurkį – tai reiškia, jog indikatorius mums rodys pastarųjų 9 žvakių (taigi ir dienų) uždarymo kainos vidurkį.

Žvakės užsidarė ties tokiomis kainomis (apytiksliai): 29.6, 29.8, 29.4, 31, 27.9, 27.5, 28.5, 29.7, 28.3. Suma = 261.7. Padalinus ją iš 9 gauname, kad vidutinė kaina yra 29.1


Kam jie naudojami?


Žinodami, kas yra, kaip nustatomi ir kaip atrodo slankieji vidurkiai, galime aptarti jų panaudojimą techninėje analizėje.

1. Tendencijos (trend’o) įvertinimui

Yra labai geras posakis-taisyklė, tinkanti bet kokiai kainos analizei: Trend is your friend till the end.

Vienas pirmųjų mūsų uždavinių atsivertus bet kokį grafiką yra įvertinti, kokia tuo metu yra vyraujanti tendencija: kylanti (bulių) ar krentanti (meškų). Minėta taisyklė, tinkanti daugumai investuotojų, lietuviškai galėtų skambėti taip: nesipriešinkite tendencijai; vietoj to išnaudokite ją kiek įmanoma ilgiau.

Jeigu kaina yra akivaizdžioje kilimo fazėje ir nerodo silpnumo ženklų, išsiparduodami kriptovaliutas jai prieštarausite ir, greičiausiai, vėliau graušitės nagus stebėdami, kaip kaina kyla toliau. Jei jau kalbame apie ilgo laikotarpio bulių tendenciją – dar viena labai gera mintis yra nebijoti pirkti laikinų smukimų. Tai dažnai bus gera proga atidaryti savo poziciją.

Dominuojant meškoms, patarimas pirkti smukimų metu nebebus itin efektyvus, nes dažnai tas smukimas smuks dar žemiau. Jei nesate vadinamasis short’eris ir norite investuoti su tikslu išlošti kainos kilimo atveju, turėsite palaukti aiškių ženklų, rodančių meškų eros pabaigą (ir prisiminti apie DCA strategiją nesėkmingo pozicijos atidarymo atveju).

Slankieji vidurkiai gali būti labai naudingi skaitant šiuos ženklus.

Link/USDT dieninis grafikas ir MA(30) indikatorius

Kaip matome, jeigu slankusis vidurkis kyla aukštyn – tai akivaizdus ženklas, kad kainos tendencija teigiama. Kuo toliau žvakės atitolusios nuo vidurkio, tuo stačiau vidurkis kyla aukštyn – tuo stipresnis trend’as. Ir priešingai, jeigu slankusis vidurkis krypsta žemyn, tai beprasidedančios meškų tendencijos ženklas. Momentas, kai vidurkis pakeičia savo kryptį yra vadinamas tendencijos apsisukimu (trend reversal).

Bendrai, jeigu žvakės formuojasi virš slankiojo vidurkio, galime laikyti, kad kainos kryptis teigiama. Jei žemiau – neigiama.

2. Palaikymo / pasipriešinimo paieškoms


Palaikymo bei pasipriešinimo lygiai grafike būna ne tik horizontalūs, bet ir diniaminiai. Dažnai būtent slankieji vidurkiai gali tapti kainos atspirties ar atmušimo tašku, ypač jei kalbame apie ilgesnio laikotarpio vidurkius. Pažiūrėję į aukščiau pateiktą pavyzdį, galime matyti ne vieną ir ne du atvejus, kuriuose violetinis slankusis vidurkis veikia tiek kaip palaikymas, tiek kaip pasipriešinimas. Juos pažymėjau melsvais ovalais.

3. Ieškant vadinamųjų susikirtimų (crosses)


Susikirtimai vertinami ieškant besiformuojančių potencialiai stiprių tendencijų. Tam viename grafike naudojami nebe vienas, o du slankieji vidurkiai: vienas – trumpesnio, kitas – ilgesnio laikotarpio.

Yra dviejų tipų susikirtimai:

  • Vadinamasis auksinis susikirtimas (golden cross) – stebimas tuomet, kai trumpesnio laikotarpio slankusis vidurkis iškyla aukščiau už ilgesnio laikotarpio vidurkį. Taip dažnai nutinka kuomet po užtrukusios meškų fazės pardavėjai išsikvepia, o tuo pasinaudoję pirkėjai apsuka tendenciją aukštyn. Golden cross dažnai simbolizuoja beprasidedančią bulių fazę, taigi tai potenciali proga pirkti;
  • Mirties susikirtimas (death cross) – priešingai, užfiksuojamas kai trumpesnio laikotarpio slankusis vidurkis nukrenta žemiau ilgesnio laikotarpio vidurkio. Taip dažniausiai įvyksta kai, kainoms sukilus, nauji pirkėjai nebesugeba atlaikyti pardavėjų spaudimo. Death cross įspėja apie numatomą tendencijos pokytį į apačią – verta apsvarstyti pardavimo galimybę. Tačiau šis pokytis nebūtinai bus drastiškas ar reikš kainos apokalipsę. Šis susikirtimas gali pranašauti paprasčiausią korekciją. Todėl vien tuo remtis priimant esminius sprendimus taip pat nederėtų.

Dar kartą žvilgtelėkime į mūsų pavyzdį:

Link/USDT dieninis grafikas. Matomi 2 „death” (raudoni) ir 2 „golden” (geltoni) susikirtimai. Naudoti 15 (violetinis) ir 50 (melsvas) dienų slankieji vidurkiai

Kalbant apie susikirtimus labai svarbu pridurti, kad kuo didesnė prekybos apyvarta (volume) susikirtimo metu, tuo didesnis šansas, jog numatoma tendencija pasitvirtins.


Kokio laikotarpio slankiuosius vidurkius naudoti?

Tai priklauso nuo Jūsų stiliaus. Populiariausi yra 5, 10, 20, 50, 100, 200 vidurkiai, tačiau pasirinkti galite bet kokį. Taigi jei norite dirbti su trumpo periodo žvakėmis (day-trade’inti), naudosite trumpiausio laikotarpio vidurkius. Ilgalaikiams investuotojams verčiau naudotis didesnės apimties MA (pvz. 100). Reikia pabrėžti, kad kuo ilgesnio laikotarpio vidurkis, tuo patikimesnė, objektyvesnė ir labiau „išfiltruota” bus informacija.

Eksperimentuokite ir spręskite, kas labiausiai tinka Jums. Vieno ir konkretaus atsakymo, tinkamo visiems, tikrai nėra.


Slankiųjų vidurkių trūkumas

Kadangi vidurkiai fiksuoja istorinę informaciją, natūralu, jog jų teikiama informacija atsilieka nuo realaus laiko. Dėl šios priežasties tiek pirkimo, tiek pardavimo signalai šiek tiek vėluoja. Todėl visiškai realus yra toks scenarijus: kaina atsispiria nuo palaikymo zonos ir kurį laiką auga; auga tiek, jog trumpo laikotarpio slankusis vidurkis grafike paliečia ilgo laikotarpio vidurkį; grafike pamatote auksinį susikirtimą ir suskumbate pirkti, o kainos impulsas ima ir baigiasi. Sveikinimai – patekote į vadinamus bulių spąstus ir nusipirkote „lokalų viršų”. Dabar teks spręsti, ar tiesiog laikysite savo krepšį ir lauksite geresnių laikų, ar taikysite DCA strategiją, ar parduosite su nuostoliu.

Tas pats galioja ir priešingu atveju – ne kiekvienas death cross yra šimtaprocentinis signalas parduoti. Todėl privalome kompleksiškai vertinti kiekvieną situaciją.


Eksponentiniai slankieji vidurkiai arba EMA (exponential moving average)

Šie slankieji vidurkiai savo savybėmis bando sušvelninti aukščiau aptartą visų vidurkių trūkumą – pateikiamos informacijos vėlavimą.

Iš esmės, viskas, ką iki šiol kalbėjome apie MA, tinka ir EMA. Esminis skirtumas tas, kad jeigu paprasti MA išveda kainos aritmetinį vidurkį, tai eksponentiniai slankieji vidurkiai labiau atsižvelgia į paskutiniąsias grafiko žvakes. Kitaip tariant, išvesdami vidurkį jie suteikia daugiau „svorio” šviežiausiai kainos informacijai.

Dėl šios priežasties eksponentiniai slankieji vidurkiai jautriau reaguoja į kainų pokyčius. Todėl yra populiaresni tarp trader’ių, dirbančių trumpesniais laiko periodais. Ilgalaikiams investuotojams reikšmingo skirtumo tarp šių dviejų vidurkių nėra – tai labiau skonio reikalas.

EMA(100) ir MA(100) palyginimas

Pavyzdyje matome, kad nors abu vidurkiai yra vienodo periodo (100 dienų), jie brėžia skirtingas linijas. Kadangi EMA labiau atsižvelgia į naujausią kainos judesį, staigesnio kainos pokyčio atveju jis reaguoja greičiau.


Kaip įsijungti slankiuosius vidurkius grafikuose?

Šie indikatoriai yra daugumoje grafikų stebėjimo platformų, pvz. tradingview.com ar https://chartex.pro/.


Norint įjungti slankiuosius vidurkius, Jums tereikės paspausti mygtuką „Indicators” ir paieškos laukelyje įvesti MA (moving average) arba EMA (exponential moving average). Spustelėjus ant paieškos rezultatų vidurkiai bus įkelti į Jūsų grafiką. Tuomet beliks nustatyti norimą jų laiko periodą. Tai daroma paspaudus settings mygtuką ties įkeltu vidurkiu, viršutiniame kairiame grafiko kampe. Skirtuke Inputs matysime periodo nustatymo laukelį:


Išvada

Slankieji vidurkiai gali būti puiki pagalbinė priemonė skaitant grafikus, ieškant pirkimo / pardavimo progų ar tiesiog bandant geriau suprasti kainų tendencijas.

Visgi joks indikatorius negali nuspėti ateities šimtu procentų, todėl idealiu atveju reikėtų vertinti aplinkybių visumą: įvertinti kitus techninius indikatorius, rinkos nuotaikas, makro ekonominius veiksnius, fundamentalią analizę ir pan. Tai ir rizikos valdymas padidins mūsų šansus priimti daugiau teisingų sprendimų, o toks ir turėtų būti galutinis investuotojo tikslas.


P.S Jei turite pastabų, pasiūlymų kaip tiksliau išversti kai kuriuos terminus į lietuvių kalbą ar konstruktyvios kritikos, parašykite el. paštu [email protected]


*PASTABA. Visa šiame puslapyje talpinama informacija yra edukacinio pobūdžio ir nėra finansinis patarimas. Už savo lėšas esate atsakingi tik Jūs patys.

2 thoughts on “Techninė analizė: slankieji vidurkiai (moving averages)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *