Kas yra kriptovaliutos? Pagrindiniai privalumai ir trūkumai
Tai vienas pirmųjų klausimų, kurį užduoda iki šiol nieko bendra su šia sritimi neturėję žmonės.
Kriptovaliuta – sudurtinis žodis, kuriame:
- Kripto – paslėptas, saugus;
- Valiuta – prekių ir paslaugų mainymo priemonė.
Paprastai tariant, kriptovaliuta – skaitmeninė atsiskaitymo už prekes / paslaugas ar tarpasmeninių mokėjimų priemonė. Elektroniniai pinigai.
Nuo įprastų mūsų pinigų, tokių kaip eurų ar dolerių, kriptovaliutos skiriasi pirmiausia tuo, jog yra decentralizuotos. Tai reiškia, kad atsiskaitinėjant jomis nebelieka trečio asmens ar tarpininko (pvz. banko). Vietoje jo, transakcijas ir pavedimus apdoroja bei tvirtina daugybė blokų grandinės technologija (blockchain) į tinklą sujungtų kompiuterių. Taip užtikrinamas šalių anonimiškumas, privatumas ir saugumas.
Pati populiariausia ir didžiausią rinkos kapitalizaciją turinti kriptovaliuta – Bitkoinas (bitcoin). Jo pagrindinė paskirtis – decentralizuoti, nevaržomi, trečiųjų asmenų nekontroliuojami mokėjimai tarp dviejų šalių. Bitkoinas paprastam naudotojui grąžina visišką finansinę laisvę.
Šią laisvę įgyjame išaugusios atsakomybės kaina. Jeigu darydami įprastą bankinį pavedimą įvelsime klaidą, didelė tikimybė, jog susisiekę su banku problemą išspręsime. Tuo tarpu, jei atsiskaitinėdami kriptovaliuta nurodysime neteisingą gavėjo kripto adresą (mums įprastoje finansinėje sistemoje jo atitikmuo būtų banko sąskaitos numeris), lėšas prarasime visam laikui. Blokų grandinė klaidoms negailestinga, pagalbos linija telefonu joje neegzistuoja.
Žemiau išvardinsiu kelis pačius pagrindinius kriptovaliutų privalumus ir trūkumus:
Kriptovaliutų privalumai
- Transakcijos be tarpininko;
- Saugumas, konfidencialumas;
- Visiška finansinė nepriklausomybė;
- Maži mokesčiai už pavedimus (galioja ne visoms kriptovaliutoms);
- Aukštos grąžos investuojant potencialas
Nors pirminė kriptovaliutų paskirtis yra atsiskaitymas ar mokėjimai už tam tikras prekes / paslaugas, šiai dienai skaitmeninės monetos žmones labiausiai domina kaip investavimo, taupymo ar lėšų saugojimo nuo infliacijos priemonė. Kaip žinia, įprasti mūsų pinigai bėgant laikui nuvertėja. Bitkoinas čia turi didelį pranašumą – jo niekada nebus iškasta daugiau nei 21,000,000 vienetų; jo neįmanoma prispausdinti ar padirbti. Todėl tikint, kad kuo daugiau bitkoinų savo sąskaitose norės turėti ne tik eiliniai piliečiai, bet ir juridiniai asmenys, bankai bei institucijos (tai nėra ateitis, institucinis bitkoino kaupimas JAV vyksta jau dabar) – ilgoje perspektyvoje galime tikėtis kriptovaliutų kainos augimo. Formulė paprasta – didėjant paklausai, o pasiūlai liekant tai pačiai, kaina neturi kitos išeities, tik kilti.
Kriptovaliutų trūkumai
- Vis dar nedidelis pritaikymas realiame pasaulyje;
- Itin dideli kainos svyravimai, volatilumas;
- (Ne)reglamentavimas;
- Nelengvai perprantama naujokams;
Investavimas į kriptovaliutas spekuliuojant jų kaina yra susijęs su labai didele rizika. Visų pirma todėl, kad kainų svyravimai kriptovaliutose yra vieni didžiausių. Tai galima paaiškinti tuo, kad nepaisant savo augančio populiarumo, kripto rinka yra vis dar labai jauna, kylanti ir nesusiformavusi. Bendra kriptovaliutų kapitalizacija yra ženkliai mažesnė už, pavyzdžiui, aukso. Todėl keli didelio mąsto pirkimai / pardavimai ar tyčinė manipuliacija gali lengviau destabilizuoti visą rinką. Taip pat, kriptovaliutų kainos nėra paremtos fiziniu pagrindu, kaip, tarkim, auksas. Taigi, Bitkoino kainą nulemia išimtinai pasiūlos-paklausos dėsnis, spekuliantų psichologija ir medijos įtaka.
Išvada
Apibendrinant reikia pasakyti, jog kriptovaliutos nėra vien bitkoinas. Šiai dienai skaičiuojama daugiau nei 6000 kripto monetų bei talonų. Kripto rinka yra savotiški laukiniai vakarai ir čia galima rasti visko: tiek rimtų, realias problemas bandančių išspręsti projektų (pvz. atsinaujinantys energijos šaltiniai ir jų skaitmenizavimas; kripto pritaikymas realiame pasaulyje; tobulesnės finansinės sistemos kūrimas ar tiesiog lengviau prieinamos paslaugos), tiek įvairių ponzi schemų, apgavysčių ar meme’ų.
Kiekvieno, norinčio investuoti į kriptovaliutą pareiga yra kruopščiai atlikti savo namų darbus, apie dominantį projektą sužinoti viską nuo A iki Z bei atskirti grūdus nuo pelų. Ir tai tik pirmas žingsnis.