Altkoinai. Jų grupės ir bendra vertė arba kapitalizacija (market cap)


Šiame straipsnyje sužinosite:

  • Kas yra altkoinai bei kuo skiriasi moneta (coin) nuo žetono (token);
  • Į kokias grupes jie skirstomi ir ką tai reiškia investuotojams;
  • Kas yra kapitalizacija arba market cap ir kodėl ji svarbi


Kas yra altkoinai?
Coingecko.com pagrindinis puslapis. Karalius bitkoinas ir altkoinai

Taip bendrai vadinamos visos kripto monetos ar žetonai išskyrus jo didenybę bitkoiną. Toks pasiskirstymas atsirado dėl to, jog bitkoinas – pati pirmoji ir geriausiai žinoma skaitmeninė valiuta, turinti pirmo žaidėjo rinkoje pranašumą. Todėl jam priklausė, priklauso ir, matyt, kurį laiką priklausys didžioji visos kriptovaliutų rinkos vertės dalis.

Tačiau kripto industrija nėra vien tik bitkoinas. Egzistuoja ir daugiau monetų / žetonų, prisidedančių prie blockchain technologijos vystymo, įvairių problemų sprendimo ar kripto panaudojimo realiame pasaulyje populiarinimo. Čia pasinaudosiu proga ir paaiškinsiu, kuo skiriasi kripto monetos nuo žetonų.

Moneta (coin) – Tai pagrindinė atskiros ir nepriklausomos blokų grandinės kriptovaliuta. Pvz. Bitcoin ar Ethereum.

Žetonas (token) – Suteikia galimybę naudotis projektų, pastatytų „ant“ kitos blokų grandinės paslaugomis ar produktu (dažniausiai decentralizuotomis programomis – dApps). Populiariausias pavyzdys – ERC20 standarto žetonai, veikiantys Ethereum tinkle.



Visgi jeigu Jūsų interesas yra ne technologija, o spekuliavimas kaina, didelio skirtumo tarp monetos ir žetono nėra. Todėl paprastumo dėlei ir vieną, ir kitą vadinsime tiesiog monetomis.

Apsilankę https://www.coingecko.com/ puslapyje (prie kurio šiame straipsnyje mes dar grįšime) rasite daugumos egzistuojančių kriptovaliutų sąrašą. Straipsnio rašymo dieną šio puslapio duomenų bazėje yra registruotos 6268 monetos ar žetonai.

Ir čia turiu Jums dvi žinias: gerą ir blogą.

  • Gera žinia ta, kad jeigu BTC kaina išskrido į kosmosą be Jūsų, tarp šių tūkstančių monetų visada yra progų pelningai investicijai. Ir ne tik – įsigijus tinkamą altkoiną tinkamu laiku, yra labai didelė tikimybė, kad grąža procentais (ROI) bus gerokai aukštesnė nei laikant bitkoiną. Todėl visiškai nereikėtų išgyventi, ar dar blogiau, vaikytis sprogstančias kainas jeigu laiku nenusipirkote kokios nors kriptovaliutos.

  • Blogoji žinia – investuoti į altkoinus nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tik nedidelė jų dalis išlaiko laiko testą ir sėkmingai vystosi, plečiasi bei auga ilguoju laikotarpiu. Dar mažesnė dalis įvykdo esminę užduotį, dėl kurios apskritai perkame altkoinus siekdami pelno – aplenkia bitkoiną prieaugio procentais. Galų gale, kam papildomai rizikuoti perkant monetą X, jei saugus, laiko patikrintas ir tikrai niekur nedingsiantis bitkoinas metų gale atneša daugiau pelno? Be viso to, alternatyvių monetų pasaulyje yra daug apgavysčių, neištesėtų pažadų ir tiesiog „ant oro” pastatytų projektų.

Vis dėlto, išmokus orientuotis altkoinų džiunglėse ir atskirti pelus nuo grūdų, kripto industrija atveria duris į tokį pelno potencialą, kokį tik ji ir gali pasiūlyti. Na, bent jau bulių rinkos metu.


Altkoinų grupės


Dažna klaida, kurią daro naujokai, yra kriptovaliutų vertinimas ne pagal bendrą kapitalizaciją, o monetos kainą.
Paimkime pavyzdį. Turime dvi kriptovaliutas:

  1. Kriptovaliutą X, kurios vieno žetono kaina yra 100$, o rinkoje yra 1000 cirkuliuojančių žetonų (circulating supply);
  2. Kriptovaliutą Y, kurios vienas žetonas kainuoja 0.50$, o rinkoje cirkuliuoja 1 000 000 žetonų.

Kurio projekto bendra vertė bus didesnė? Antrojo, kadangi 0.50 * 1 000 000 > 100 * 1000. Iš čia:

Kapitalizacija (market cap) yra bendra monetos vertė. Ji gaunama cirkuliuojančių rinkoje monetų kiekį padauginus iš vienos monetos kainos.

Kokia yra konkrečios monetos bendra vertė, galime pasižiūrėti jau minėtame tinklapyje https://www.coingecko.com/, Market Cap skiltyje.

Kadangi alternatyvių monetų yra tūkstančiai, norėdami lengviau susigaudyti turime jas vienaip ar kitaip skirstyti. O skirstome jas pagal kapitalizaciją, t.y bendrą vertę.

Pinigų tėkmė kripto industrijoje


Įvardinamos 4 grupės altkoinų:

  • didelės kapitalizacijos (large-caps arba majors)
  • vidutinės kapitalizacijos (mid-caps)
  • mažos kapitalizacijos (low-caps)
  • mikro kapitalizacijos (micro caps)

Pastaba – kapitalizacija yra santykinis dydis ir priklauso nuo bendros kripto industrijos vertės. Pvz. kas šiandien gali būti įvardijama kaip high cap, po kelių metų gali būti mid arba low cap (kripto rinkai išaugus, o monetai X likus tokios pat vertės).


Polkadot – vienas iš didelės
kapitalizacijos projektų pavyzdžių


Didelės kapitalizacijos (large-caps) altkoinais galime laikyti visas monetas ar žetonus, kurių bendra vertė viršija ~5 mlrd. dolerių. Šiai dienai tokių yra 15. Ką reiktų žinoti apie šią altkoinų grupę?

  • Tai – dažniausiai laiko patikrintos, gerai žinomos ir santykinai saugios monetos;
  • Dėl didelės kapitalizacijos, jų kainos svyravimai yra mažesni nei likusių grupių (turint mintyje, kad kripto rinka jau „iš savęs” yra labai volatili);
  • Paprastai investuodami į large caps nesitikime kosminio procentų prieaugio per dieną ar dvi, tačiau dėl mažesnės rizikos gerokai ramiau miegame naktimis. Taigi, labiau tinka ilgalaikiam investavimui;
  • Kadangi šios monetos yra gerai žinomos ir likvidžios, jas rasime praktiškai visose kripto keityklose, todėl norint įsigyti ar parduoti sunkumų nekils;

Aave – solidus mid-cap projektas

Vidutinės kapitalizacijos (mid caps) monetų rinkos vertė yra nuo ~500 mln. iki 5 mlrd. dolerių.

  • Tai jau užsirekomendavusios, bet vis dar turinčios vietos augti monetos;
  • Teoriškai siūlo didesnį pelno potencialą nei large caps, tačiau jose daugiau rizikos ir volatilumo;
  • Yra daugumoje keityklų, taigi įsigyti taip pat nebus keblu;
  • Tikslas investuojant į mid caps yra išsirinkti projektus, kurie laikui bėgant turi didžiausią šansą tapti didelės kapitalizacijos monetomis;



Ocean protocol – jau populiarus, bet vis dar
nedidelės bendros vertės projektas
.

Mažos kapitalizacijos (low caps) monetų rinkos vertė yra nuo ~ 50 mln. iki 500 mln. dolerių. Jose prasideda įdomioji dalis.

  • Kuo mažesnė kapitalizacija, tuo didesnė rizika bei kainų svyravimai;
  • Didelė dalis šios grupės projektų su laiku tiesiog išsikvepia ir dingsta iš kripto žemėlapio, todėl yra rizika netekti liūto dalies savo investicijos;
  • Visgi, radus solidų, fundamentaliai stiprų, besivystantį ir masių dar neatrastą projektą, pelno potencialas – šimtai ir net tūkstančiai procentų;
  • Priklausomai nuo vystymosi stadijos, norint įsigyti šios grupės projektą gali tekti užsiregistruoti mažiau žinomose keityklose arba naudotis decentralizuota (uniswap)

Mikro kapitalizacijos (low caps) monetų rinkos vertė yra iki 50 mln. dolerių. Dažniausiai tai ką tik išėję į rinką, „dažais kvepiantys” projektai. Perkant juos, reikia iš anksto susitaikyti su itin aukšta rizika ir prieinamumo kliūtimis. Greičiausiai teks naudotis decentralizuota keitykla (uniswap) ir mokėti nemenkus gas mokesčius.


Išvada

Kaip matome, kiekviena altkoinų grupė turi savo pliusų ir minusų. Vienos geriausios nėra – visada patartina savo portfelį diversifikuoti atsižvelgiant į savo tikslus bei rizikos toleranciją. Kaip taisyklė, kuo moneta yra rizikingesnė, tuo mažesnę dalį portfelio jai reikėtų paskirti.

Visgi market cap nėra vienintelis parametras, į kurį turėtume atsižvelgti rinkdamiesi projektą investavimui. Nors tai ir svarbus rodiklis, daug pasakantis apie monetos išsivystymo bei populiarumo lygį, yra kitų svarbių parametrų, kuriuos būtina įvertinti prieš spaudžiant žaliąjį „buy” mygtuką. Apie tai kalbėsime sekančiame straipsnyje.

One thought on “Altkoinai. Jų grupės ir bendra vertė arba kapitalizacija (market cap)

Comments are closed.