Įsigijote kriptovaliutos, bet kaina smunka žemyn. Kaip elgtis toliau?

Šiame straipsnyje sužinosite:

  • Kas yra DCA (dollar cost averaging) strategija;
  • Kodėl ji yra efektyvi (pavyzdys su Petru bei Jonu);
  • Aptarsime, kaip tai panaudoti praktikoje;
  • Keletą naudingų patarimų ir nuorodų

Įvadas


Kripto yra viena sunkiausiai prognozuojamų rinkų. Todėl nereikėtų stebėtis, jei net ir atlikus išsamiausią fundamentalią analizę bei nusipirkus kriptovaliutų ties palaikymo (support) lygiais, kainos toliau smenga žemyn.

Tam gali būti įvairių priežasčių. Keletas jų: „banginių” manipuliacija, medijos įtaka, paplitę ir FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) tarp investuotojų skleidžiantys gandai, nenumatyti incidentai (pvz. keityklų nulaužimas) ar bendra tolimesnė rinkos korekcija.

Žinoma, niekam nepatinka stebėti, kaip portfelis praranda savo vertę. Visgi net ir tokioje situacijoje turime pasirinkimo laisvę. Galime:

  1. Supanikuoti ir parduoti į minusą;
  2. Stebėti iš šalies ir tiesiog laukti;
  3. Pritaikyti DCA strategiją ir pirkti daugiau.

Teisingas pasirinkimas priklauso nuo atsakymo į šį klausimą: Ar nuo tada, kai įsigijote kriptovaliutos, situacija pasikeitė fundamentaliai (iškilo grėsmė projekto išlikimui / pasirodė naujų itin nepalankių faktų / iš esmės pasikeitė mikroklimatas kripto industrijoje ar pan.)? Jei taip – tuomet nėra jokios gėdos pasitraukti ir išsaugoti likusį kapitalą. Parduoti su nuostoliu niekada nėra malonu, tačiau net ir šiam veiksmui yra laikas bei vieta.

Vis dėlto, jeigu tikrai svarių priežasčių spausti panikos mygtuką neatsirado, o rinka tiesiog tęsia korekciją ar kenčia nuo niekuo nepagrįstų ir melagingų trumpalaikių gandų, įsigyti daugiau tos pačios kriptovaliutos ir taip sumažinti vidutinę pirkimo kainą gali būti labai efektyvus sprendimas.

Kas vadinama DCA strategija?


Kaip sako pats pavadinimas (dollar cost averaging) – tai toks investavimo būdas, kuomet pirkdami kriptovaliutą „nesumerkiame” viso savo kapitalo vienu ypu, o pasiliekame rezervą ir perkame dalimis / periodais.

Šį rezervą turėti labai paranku turėti tolimesnio kainų kritimo atveju, nes:

  • Jūsų portfelis „kraujuoja” daug silpniau nei sustūmus all in pirmu pirkimu;
  • Turite laisvų lėšų pirkti dar pigiau ir taip sumažinti bendrą kainos vidurkį. Tai reiškia, kad rinkos atsigavimo metu Jūsų portfelis greičiau atneš pelną.

Pavyzdys (taikant ir netaikant DCA)


Du draugai, Petras ir Jonas, turi vienodą startinį kapitalą – 1000$.

Abu pažiūri YouTube influencerio video, kuriame išgirsta rekomendaciją nusipirkti Chainlink žetonų.

PetrasJonas
Pirmuoju pirkimu išleidžia 500$ mokėdamas 35$ už žetoną. Įsigyja 14.3 žetonų.

Chainlink kainai nukritus iki 25$, Petras išnaudoja likusius 500$ ir įsigyja dar 20 žetonų.
Išnaudoja visą startinį kapitalą ir mokėdamas 35$ už žetoną iš viso nusiperka 28.5 Chainlink žetonų.

Chainlink kainai nukritus iki 25$, Jonas nebeturi laisvų lėšų pirkimui ir yra priverstas tiesiog laukti.
Startinė suma: 1000$
Nupirktų monetų kiekis: 34.3
Vidutinė žetono kaina: 29.2$
Portfelio vertė šiandien (Link = 31$): 1063.3$
Startinė suma: 1000$
Nupirktų monetų kiekis: 28.5
Vidutinė žetono kaina: 35$
Portfelio vertė šiandien (Link = 31$): 885$
Pastaba – skaičiai suapvalinti
Petras nebijo pirkti smukimų. Būk kaip Petras!


Kaip matome, vien todėl, kad turėjo lašelį kantrybės, Petras:

  • Turėdamas tokį patį kapitalą, nusipirko daugiau žetonų;
  • Palaukęs tolimesnio smukimo (dip) susimažino savo vidutinę pirkinio kainą;
  • Šiandien jau mėgaujasi daugiau nei 60$ pelno ir vedasi žmoną vakarienės, kai tuo tarpu Jonas „sėdi” su 115$ nuostoliu ir aiškinasi, kur padėjo pinigus :).

Tikiuosi, jog šis pavyzdys įrodo, kaip svarbu yra visuomet turėti laisvo kapitalo ir neišsigąsti kainos smukimų. Dips are for buying! *Bulių rinkos metu.*

Gali kilti klausimas: o kaip žinoti, kada nusipirkti daugiau? Čia vėl galime remtis grafikais ir ieškoti žemiau esančių palaikymo zonų arba tiesiog sistemiškai supirkinėti 20-30% smukimus. Paprastai tai bus efektyvi strategija ir savo grąža ilgajame laikotarpyje lenks tiesiog hodl’inimą.

Šioje vietoje reikia dar kartą pabrėžti fundamentalios analizės svarbą. Tik investavę į stiprius projektus, kurių potencialu neabejojame, net korekcijų metu jausimės psichologiškai tvirčiau ir ramia širdimi spausime „buy” mygtuką, kai aplink viskas raudonuoja. Žinoma, tik tuo atveju, jeigu bendra projekto kainos trajektorija kyla aukštyn.

DCA minusas


Turbūt vienas ir pagrindinis šios strategijos minusas yra mažesnis pelnas tuo atveju, jeigu po pirmojo pirkimo kaina išlekia į kosmosą ir nebesugrįžta į buvusį lygį. Tuomet norėdami papildyti portfelį ta pačia moneta, turėsime laukti jos laikino smukimo jau aukštesniuose kainos horizontuose. Kita vertus, jeigu Jūsų nuomone projektas vis dar yra per daug nuvertintas, galime nesukti galvos ir periodiškai pirkti daugiau, taip vėl pritaikydami DCA. Ši strategija – universali. Ja galima remtis tiek kainoms krentant, tiek kylant.

Kaip jau esu rašęs kituose straipsniuose, itin stipriai šaunančių aukštyn kainų vaikytis neverta. Dažnu atveju jos anksčiau ar vėliau sugrįžta išbandyti buvusių lygių palaikymo „tvirtumą”, o jei ir ne – ne pasaulio pabaiga. Kripto turguje yra daugiau nei 6000 kitų galimybių.

Išvada


Pasilikti lėšų rezervą ITIN svarbu investuotojams, kurie turi gana ribotą lėšų kapitalą ir negali jo kas mėnesį pildyti šviežiomis injekcijomis. Tačiau DCA yra universali ir efektyvi strategija visiems investuotojams.

Kaip to įrodymą noriu Jums pateikti naudingą nuorodą, kurioje galima pamatyti, kaip augtų Jūsų bitkoino portfelio vertė taikant šią strategiją pakankamai ilgą laiką: https://dcabtc.com/

Pavyzdžiui, jei pastaruosius 2 metus kas mėnesį į Bitkoiną būtumėte investavę po 200$, bendra 4800$ investicija šiandien būtų verta 24,761$. Turint mintyje, kokie metai pasauliui buvo 2020-tieji… Neblogai, tiesa?


*PASTABA. Visa šiame puslapyje talpinama informacija yra edukacinio pobūdžio ir nėra finansinis patarimas. Už savo lėšas esate atsakingi tik Jūs patys.

3 thoughts on “Įsigijote kriptovaliutos, bet kaina smunka žemyn. Kaip elgtis toliau?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *